Hlavní navigace

Fed poslal vzhůru inflační očekávání

21. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Ke konci uplynulého týdne na trzích ještě dozníval optimismus z holubičího zasedání Fedu. V USA akcie rostly (index S&P 500 se letos poprvé dostal do kladných vod) a výnosová křivka zestrměla.

V Evropě byl výkon rozpačitější, ale na obou březích Atlantiku šly ke konci minulého týdne dál vzhůru inflační očekávání.

skoleni_13_10

Závazek Fedu tolerovat dočasně vyšší inflaci vedl v uplynulém týdnu k růstu amerických inflačních očekávání do blízkosti pětiměsíčních maxim. Nižší očekávaná trajektorie sazeb a relativně holubičí rétorika totiž ukazují jasně, že Fed je ochoten tolerovat dočasně vyšší inflaci aniž by na to reagoval výraznějším utažením měnové politiky. Inflační očekávání také kladně reagují na pozitivní obrat na cenách ropy.Cena černého zlata jen od začátku března vzrostla o 16 % a od svých lednových minim je už výše než 45 %. I díky tomu, že se zatím zastavil volný pád ropy, se dlouhodobá inflační očekávání vrátila v USA nad 2 %.

Zdá se, že optimismus může převládat i na začátku nového týdne. Trhy zatím nerozhodily v asijském obchodování skeptické komentáře čínského guvernéra, které varují před příliš vysokým zadlužením čínských podniků častokrát používající dodatečný dluh k expanzi do zahraničí. V dalším průběhu týdne čekáme lehké vylepšení podnikatelských nálad v eurozóně (PMI, Ifo). V USA bude zase zajímavé sledovat, zda někteří členové Fedu ve svých komentářích nepřeladí na více jestřábí notu. Jak ostatně již o víkendu ukázal James Bullard z Fedu Saint Louis.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).