Hlavní navigace

Fed poslal akciové trhy dolů; věříme však, že jen krátkodobě

15. 12. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Americké akciové indexy včera klesly. Index S&P 500 si pohoršil o 0,8 %, když dolů jej stáhly všechny sektory.

Hlavní události

MONETA Money Bank prodala svůj menšinový podíl v Burze cenných papírů Praha.

Unipetrol zvedne plošně mzdy všem svým zaměstnancům.

Západoevropské akcie by měly odstartovat dnešní seanci poklesem.

Spojené státy zveřejní spotřebitelské ceny, index PMI z výrobního sektoru a dlouhodobé kapitálové toky. Stejné předstihové ukazatele PMI budou publikovány i v Evropě.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy včera klesly. Index S&P 500 si pohoršil o 0,8 %, když dolů jej stáhly všechny sektory. Z nich se nejhůře dařilo energetickým a síťovým titulům, které odepsaly více jak dvě procenta. K výprodejům zavelel komentář Janet Yellen. Ačkoliv americká centrální banka zvýšila sazby v souladu s očekáváním o 25 bb, guvernérka naznačila rychlejší zpřísňování měnové politiky v příštím roce. Trhy byly doposud poměrně laxní v očekáváních na rok 2017. Pro akciové trhy to znamená nepříznivou zprávu, nicméně si myslíme, že by neměla mít dlouhodobější trvání či dokonce odstartovat mohutnější výprodeje. Fed se rozhodl k tomuto kroku z přesvědčení, že stav americké ekonomiky je natolik dobrý, že se bude schopna vypořádat s vyššími sazbami. Lepší hospodářský růst podpořený i fiskální expanzí by se tak měl projevit na dalším vzestupu akciového trhu.

Zasedání Fedu mělo podobnou odezvu i během dnešního nočního obchodování v Asii. Prakticky všechny trhy se nacházejí v červeném, nejhůře se daří akciím v Hongkongu, které ztrácejí dvě procenta. Výjimkou však byly japonské tituly, když tamní indexy si několik desetin procent polepšily. Důvodem byl v reakci na Fed slábnoucí jen, který se dostal na 10měsíční minimum vůči dolaru, což podpořilo akcie japonských exportérů.

skoleni_29_6

MONETA Money Bank

MONETA Money Bank včera oznámila, že prodala svůj minoritní podíl v Burze cenných papírů Praha čítající 17 388 akcií rakouské společnosti CEESEG za kupní cenu 135 mil. Kč. Částka představuje 0,26 Kč na akcii. Pro cenu akcií je zpráva neutrální.

Unipetrol

Unipetrol se dohodl s odbory na plošném zvýšení mezd pro všechny zaměstnance (zhruba 4500 lidí) o 1000 Kč měsíčně. Zároveň vyplatí před letošními Vánocemi jednorázovou odměnu ve výši 5000 Kč. Nemyslíme si, že by toto zvýšení mzdových nákladů mělo mít zásadní dopad na celkové hospodaření firmy. Zprávu tak vnímáme neutrálně.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).