Hlavní navigace

Fed po roce zvýší úrokové sazby

12. 12. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Nejdůležitější událostí nadcházejícího týdne je zasedání americké centrální banky. Konsenzus trhu předpokládá, že Fed po roce opět zvýší měnově-politické sazby, a to díky růstu inflace a dobrému stavu americké ekonomiky.

Ve středoevropském regionu je kalendář ekonomických dat poloprázdný. Po pátečním zveřejnění překvapivě rychlého růstu cen v České republice se pozornost investorů zřejmě opět zaměří na ČNB a její další kroky.

PMI potvrdí slušnou kondici evropské ekonomiky v Q4 16

Pozornost investorů na světových trzích se zaměří na středeční rozhodnutí americké centrální banky. Zvýšení sazeb ale trh očekává, takže reakce na tento krok bude pravděpodobně minimální. Ekonomická data zveřejněná tento týden v eurozóně sice ukáží na mírný pokles nálady (měřené indikátory PMI a ZEW), ale i tak potvrdí slušný růst hlavních zemí EMU v závěru roku.

Německý ZEW index měřící náladu mezi investory na finančních trzích by měl podle našeho očekávání v prosinci mírně poklesnout kvůli růstu politické nejistoty v eurozóně. Index tak lehce zkoriguje svůj robustní nárůst za poslední dva měsíce.

Americká centrální banka ve středu velmi pravděpodobně zvýší úrokové sazby, a to téměř na rok přesně po prvním zvýšení od začátku tzv. Velké recese. Přestože zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem v první reakci zahýbalo s očekáváním ohledně politiky Fedu, růst akciových trhů, Trumpovy plány a dobrý stav americké ekonomiky nakonec převážily. Zvýšení měnově-politických sazeb v prosinci trhy v cenách již zahrnují, a proto bychom se neměli dočkat žádných prudkých výkyvů. Fed by měl ve zvyšování sazeb pokračovat i příští rok, což by mělo vést k dalšímu posilování dolaru vůči euru. Během Q1 16 by měl kurz USD/EUR doputovat k paritě.

Evropské indikátory PMI by měly prosinci mírně klesnout, nicméně stále ukazovat na solidní růst ekonomiky v Q4 16. Náš výhled předpokládá, že si evropská ekonomika v posledním čtvrtletí roku připíše 0,4 % q/q.

ECB prodloužila QE, omezí ale jeho objem

Evropská centrální banka v souladu s očekáváním prodloužila program odkupu dluhopisů (kvantitativního uvolňování). Překvapením však je, že ECB bude nakupovat současný objem 80 mld. EUR jen do března příštího roku. Od dubna má ECB v plánu snížit tento objem na 60 mld. EUR a takto pokračovat do prosince (my jsme očekávali, že centrální bankéři oznámí omezování odkupů až v příštích měsících). ECB se tímto krokem snaží podle svých slov hlavně podpořit ekonomiku a především inflaci, aby dosáhla cíle centrální banky. Omezení odkupů, společně s očekávaným růstem inflace v eurozóně, se podle nás promítne do postupného zvyšování výnosů evropských dluhopisů. V průběhu roku 2017 se tento trend projeví i na trhu USD/EUR. Evropská měna by měla i díky vyšším výnosům umazávat své ztráty proti dolaru. Zatímco v březnu by měl dolar vůči euru posílit k paritě, euro poté čeká opět posílení.

Rozhodnutí ECB způsobilo výprodej eura. Společná evropská měna ve čtvrtek proti dolaru ztratila procento a půl, další oslabení ji navíc čekalo v pátek. Dnes ráno tak kurz USD/EUR otevírá těsně nad úrovní 1,055.

Říjnová data potvrdí dobrou vnější pozici české ekonomiky

Po minulém týdnu plném nových makroekonomických zpráv bude příštích pět pracovních dní klidnějších. Pozornost investorů se zaměří na dopady středečního rozhodnutí Fedu a případně na komunikaci České národní banky. Prudké zrychlení inflace totiž nahrává brzkému opuštění kurzového závazku v souladu s naší prognózou (v Q2 16).

V říjnové bilanci běžného účtu by se měl projevit nižší přebytek obchodu se zbožím. Na druhou stranu opadá tlak z odlivu dividend. Ve výsledku bychom se měli dočkat dalšího poměrně příznivého čísla, které potvrdí směřování vnější pozice české ekonomiky k historicky nejlepšímu výsledku.

V cenách českých průmyslových výrobců se promítne zastavení meziročního propadu cen ropy. V listopadu by tak měly ceny primárních výrobců klesnout jen o 1 % y/y.

Inflace zrychlila, blíží se konec kurzového závazku

Data z české reálné ekonomiky zveřejněná minulý týden povětšinou zklamala. Za očekáváním zaostaly říjnové statistiky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu. Projevila se tak slabší poptávka po českých automobilech ze zahraničí, naopak příznivě působilo zvýšení kapacit českého chemického průmyslu (rafinérie v Kralupech a Litvínově). Naopak příjemně překvapily mzdy v Q3 16, které dosáhly nejvyššího tempa růstu (v nominálním vyjádření) od roku 2008. To je důsledkem pokračujícího utahování na trhu práce, které se projevilo nečekaným poklesem podílu nezaměstnaných i v listopadu, kdy obvykle není tak příznivá sezónnost jako v říjnu. Nabitý týden završilo zveřejnění listopadové inflace. Cenový růst přesáhl očekávání, když meziroční dynamika zrychlila na tříleté maximum 1,5 %. V tom se odráží vyšší jádrová inflace, ale nově i ceny pohonných hmot a potravin. Právě potraviny v listopadu výrazně zdražily, když se jejich ceny zvýšily o 2,1 % m/m.

skoleni_4_3

Zatímco koruna v průběhu týdne zůstávala v uctivé vzdálenosti od hranice kurzového závazku, páteční inflace způsobila její posílení k úrovni 27,02 CZK/EUR. Zrychlení cenového růstu potvrzuje naše očekávání, že ČNB opustí kurzový závazek už v Q2 17, a to navzdory prodloužení kvantitativního uvolňování ECB.

Polská centrální banka ponechala na svém prosincovém zasedání sazby beze změn, a to v souladu s očekáváním trhu. Zlotý minulý týden umazal část svých předchozích ztrát, když se z úrovně 4,50 posunul k 4,40 PLN/EUR. Naopak forint oslabil na 314,0 HUF/EUR, nové minimum za posledních pět měsíců.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).