Hlavní navigace

FED plánuje stres testy šesti velkých bank

23. 11. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Americká centrální banka (FED) plánuje stres testy šesti velkých amerických bank, které mají rozsáhlé tradingové aktivity. Jedná se o Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Morgan Stanley a Wells Fargo.

Scénář stres testu obsahuje hypotetický tržní šok, včetně zhoršení  evropské dluhové krize. Dále bude test obsahovat podmínky zvýšení nezaměstnanosti v USA na 13% a propad HDP až o 8%.

FED uvedl, že test tržního šoku bude obecně založený na cenách a tempu pohybů, které se objevily v druhé polovině roku 2008 a také na „potenciálních prudkých tržních pohybech v evropském suverénním a finančním sektoru.“

Při testování nepůjde pouze o 6 velkých bank. FED vykoná podrobný, dohledový test u 19 firem s minimální hodnotou aktiv ve výši 50 miliard USD. Dále uskuteční méně komplexní testy dalších dvanácti finančních firem.

Firmy musí předložit jejich kapitálové plány do 9. 1. 2012. FED plánuje odpovědět těmto firmám do 15. 3. 2012. Kdy budou výsledky testů zveřejněny není zatím jasné.

FED použije revizi kapitálových plánů bank, aby stanovil, zda jsou banky dostatečně silné ke zvyšování dividend, nebo zpětnému odkupu akcií, nebo zda potřebují získat dodatečný kapitál.

Ví snad FED něco víc, než my? Nebo jsou testy jenom součástí standardního dohledu nad trhem? Vzhledem k době která uplyne od podání finančních plánů firem a jejich revizí ze strany FEDu, můžeme vyvozovat, že pokud má FED nějaké obavy, tak se pohybují v řádu měsíců.

Aktuální vývoj na trzích nevypadá sice pozitivně, ale potřebovaly bychom nějakou velmi významnou katalyzující událost, aby došlo k šoku na trzích.

Zatím situaci vnímáme tak, že jak americké indexy, tak pár EUR/USD pomalu obchodují k říjnovým lows, ze kterých trh rostl velmi rychle a tak na některých hladinách nad těmito lows neproběhlo mnoho obchodů a trh chce zjistit, jestli zde nyní bude zájem obchodovat.

dan_z_prijmu

Na páru EUR/USD jsme včera zažili pátý den v řadě, kdy je trh rotační (tj. pohybuje se do strany) a plně kontrolován obchodníky z krátkých časových rámců. V trhu stále zůstává větší množství short pozic, které byly otevřené v pondělí a v úterý minulý týden. Pokud se tyto short pozice dostanou pod tlak a cena začne jít proti nim, můžeme být svědky short covering rally.

Zajímavé také je, že po pěti dnech se konečně v trhu objevilo malé množství long obchodníků, kteří zatím vypadají, že mají odhodlání své pozice držet. To zatím také hraje pro možný krátkodobý růst EUR.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).