Hlavní navigace

Fed může schválit další emisi peněz už na příštím zasedání

3. 9. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Šéf Fedu si přímo nenaznačil další kvantitativní uvolňování, náznaky jsou ale jasné. Ekonomové očekávají, že jeho schválení by mohlo přijít už na příštím zasedání.

Zprávy a události

Americké tovární objednávky vzrostly v červenci o 2,8 % m/m (trh +2,0 %). Důvěra v ekonomiku podle Univerzity v Michiganu byla za srpen revidována z 73,6 bodu na 74,3 bodu.

Německé maloobchodní tržby poklesly v červenci o 0,9 % m/m (trh +0,2 %), meziročně byly o 1,0 % nižší (trh +0,1 %).

Míra nezaměstnanosti v eurozóně vzrostla v červenci na novou historicky nejvyšší úroveň 11,3 % v souladu s očekáváním trhu. Na stejnou hodnotu však byl zároveň revidován i údaj za červen (původně 11,2 %). Růst spotřebitelských cen v EMU dosáhl v srpnu 2,6 % y/y (trh 2,5 %).

Česká měnová zásoba měřená agregátem M2 vzrostla v červenci o 6,3 % y/y. Maďarské ceny výrobců v červenci poklesly o 0,4 % m/m, meziroční dynamika zpomalila z červnových 6,9 % na 6,2 % (trh očekával 6,7 % y/y).  

Euro v závěru týdne posílilo

Ben Bernanke ve svém pátečním projevu v Jackson Hole trhy nepřekvapil. Vyjádřil názor, že nestandardní opatření měnové politiky, jako je kvantitativní uvolňování, fungují. Zároveň zdůraznil, že nezaměstnanost v USA je stále vysoká a její snižování nebude rychlý proces. Bernanke sice přímo nenaznačil příchod nového QE, ale podle našich kolegů z SG je tento krok pravděpodobný už na příštím zasedání FOMC 12.-13. září. Důležitá bude především páteční statistika nových pracovních míst v americké ekonomice, kde SG očekává výsledek pouze 70 tis. (konsensus 120 tis.).

Tento týden se bude pozornost trhů upírat ke čtvrtečnímu zasedání ECB. Naši kolegové z SG očekávají další snížení hlavní refinanční sazby o 25 bb na 0,50 %, přičemž depozitní sazba by měla zůstat na nulové úrovni. Nejdůležitější však bude, jak se Mario Draghi vyjádří k (zřejmě) plánovanému programu odkupu dluhopisů periferních zemí. Vzhledem k zasedání německého ústavního soudu ohledně souladu ESM s německou ústavou, které se uskuteční až příští čtvrtek, však naši kolegové na zasedání ECB očekávají pouze nastínění hrubých obrysů programu kupování dluhopisů.

Euru se v pátek dařilo, zřejmě i díky očekávání holubičího projevu Bena Bernankeho. Společná evropská měna si připsala více než polovinu procenta, když se na mezibankovním trhu posunula k 1,257 USD/EUR.

Dnes se v Evropě dočkáme srpnových indikátorů PMI z průmyslu, v Německu i za celou EMU se bude jednat o finální údaje.

Česká koruna v závěru týdne bez výraznějších změn

Koruně se na počátku pátečního obchodování proti euru dařilo, když posílila až pod úroveň 24,80 CZK/EUR. Poté však většinu svých zisků umazala a uzavřela jen mírně silnější kolem hodnoty 24,84 CZK/EUR. Forint si proti euru připisoval zisky necelou polovinu procenta, zlotý byl silnější o zhruba dvě třetiny procenta.

Závěr týdne byl na makroekonomické indikátory chudý. Česká měnová zásoba měřená agregátem M2 vzrostla v červenci o 6,3 % y/y. Maďarské ceny výrobců v červenci poklesly o 0,4 % m/m, meziroční dynamika zpomalila z červnových 6,9 % na 6,2 % (trh očekával 6,7 % y/y).

Tento týden by měly na korunu působit protichůdné faktory. Budou zveřejněny další indikátory z domácí ekonomiky, které by měly potvrdit její zhoršující se kondici (dočkáme se mimo jiné i struktury HDP za Q2 12) s tlakem na oslabení koruny. Na druhou stranu by podle našich kolegů z SG měla ECB na svém čtvrtečním zasedání přistoupit ke snížení své klíčové sazby o 25 bb. Příznivější úrokový diferenciál by měl korunu podpořit. Otázkou zůstává, jak se ECB vyjádří k možnosti odkupu dluhopisů zemí postižených dluhovou krizí – buď může program odkupu představit už příští týden nebo počkat na rozhodnutí německého ústavního soudu (12. září) ohledně souladu evropského záchranného fondu ESM s německou ústavou (Mario Draghi podmínil odkupy ze strany ECB právě fungováním ESM).

dan_z_prijmu

Dnes se z ekonomických dat dočkáme regionálních indikátorů PMI v průmyslu. Český PMI by měl v srpnu poklesnout na 48,0 bodu z červencových 49,5 bodu. Zveřejněna bude i dynamika průměrných mezd v české ekonomice za Q2 12. Reálná průměrná mzda podle našeho odhadu poklesla v Q2 12 o 1,1 % y/y; nominálně vzrostla o 2,3 % y/y. Zajímavé bude i pokladní plnění českého státního rozpočtu.

Česká swapová křivka v pátek na krátkém konci vzrostla o 3 bb a na dlouhém konci o 5 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).