Hlavní navigace

Fed může schválit další emisi peněz už na příštím zasedání

Marek Dřímal

Šéf Fedu si přímo nenaznačil další kvantitativní uvolňování, náznaky jsou ale jasné. Ekonomové očekávají, že jeho schválení by mohlo přijít už na příštím zasedání.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zprávy a události

Americké tovární objednávky vzrostly v červenci o 2,8 % m/m (trh +2,0 %). Důvěra v ekonomiku podle Univerzity v Michiganu byla za srpen revidována z 73,6 bodu na 74,3 bodu.

Německé maloobchodní tržby poklesly v červenci o 0,9 % m/m (trh +0,2 %), meziročně byly o 1,0 % nižší (trh +0,1 %).

Míra nezaměstnanosti v eurozóně vzrostla v červenci na novou historicky nejvyšší úroveň 11,3 % v souladu s očekáváním trhu. Na stejnou hodnotu však byl zároveň revidován i údaj za červen (původně 11,2 %). Růst spotřebitelských cen v EMU dosáhl v srpnu 2,6 % y/y (trh 2,5 %).

Česká měnová zásoba měřená agregátem M2 vzrostla v červenci o 6,3 % y/y. Maďarské ceny výrobců v červenci poklesly o 0,4 % m/m, meziroční dynamika zpomalila z červnových 6,9 % na 6,2 % (trh očekával 6,7 % y/y).  

Euro v závěru týdne posílilo

Ben Bernanke ve svém pátečním projevu v Jackson Hole trhy nepřekvapil. Vyjádřil názor, že nestandardní opatření měnové politiky, jako je kvantitativní uvolňování, fungují. Zároveň zdůraznil, že nezaměstnanost v USA je stále vysoká a její snižování nebude rychlý proces. Bernanke sice přímo nenaznačil příchod nového QE, ale podle našich kolegů z SG je tento krok pravděpodobný už na příštím zasedání FOMC 12.-13. září. Důležitá bude především páteční statistika nových pracovních míst v americké ekonomice, kde SG očekává výsledek pouze 70 tis. (konsensus 120 tis.).

Tento týden se bude pozornost trhů upírat ke čtvrtečnímu zasedání ECB. Naši kolegové z SG očekávají další snížení hlavní refinanční sazby o 25 bb na 0,50 %, přičemž depozitní sazba by měla zůstat na nulové úrovni. Nejdůležitější však bude, jak se Mario Draghi vyjádří k (zřejmě) plánovanému programu odkupu dluhopisů periferních zemí. Vzhledem k zasedání německého ústavního soudu ohledně souladu ESM s německou ústavou, které se uskuteční až příští čtvrtek, však naši kolegové na zasedání ECB očekávají pouze nastínění hrubých obrysů programu kupování dluhopisů.

Euru se v pátek dařilo, zřejmě i díky očekávání holubičího projevu Bena Bernankeho. Společná evropská měna si připsala více než polovinu procenta, když se na mezibankovním trhu posunula k 1,257 USD/EUR.

Dnes se v Evropě dočkáme srpnových indikátorů PMI z průmyslu, v Německu i za celou EMU se bude jednat o finální údaje.

Česká koruna v závěru týdne bez výraznějších změn

Koruně se na počátku pátečního obchodování proti euru dařilo, když posílila až pod úroveň 24,80 CZK/EUR. Poté však většinu svých zisků umazala a uzavřela jen mírně silnější kolem hodnoty 24,84 CZK/EUR. Forint si proti euru připisoval zisky necelou polovinu procenta, zlotý byl silnější o zhruba dvě třetiny procenta.

Závěr týdne byl na makroekonomické indikátory chudý. Česká měnová zásoba měřená agregátem M2 vzrostla v červenci o 6,3 % y/y. Maďarské ceny výrobců v červenci poklesly o 0,4 % m/m, meziroční dynamika zpomalila z červnových 6,9 % na 6,2 % (trh očekával 6,7 % y/y).

Tento týden by měly na korunu působit protichůdné faktory. Budou zveřejněny další indikátory z domácí ekonomiky, které by měly potvrdit její zhoršující se kondici (dočkáme se mimo jiné i struktury HDP za Q2 12) s tlakem na oslabení koruny. Na druhou stranu by podle našich kolegů z SG měla ECB na svém čtvrtečním zasedání přistoupit ke snížení své klíčové sazby o 25 bb. Příznivější úrokový diferenciál by měl korunu podpořit. Otázkou zůstává, jak se ECB vyjádří k možnosti odkupu dluhopisů zemí postižených dluhovou krizí – buď může program odkupu představit už příští týden nebo počkat na rozhodnutí německého ústavního soudu (12. září) ohledně souladu evropského záchranného fondu ESM s německou ústavou (Mario Draghi podmínil odkupy ze strany ECB právě fungováním ESM).

 dan_z_prijmu

Dnes se z ekonomických dat dočkáme regionálních indikátorů PMI v průmyslu. Český PMI by měl v srpnu poklesnout na 48,0 bodu z červencových 49,5 bodu. Zveřejněna bude i dynamika průměrných mezd v české ekonomice za Q2 12. Reálná průměrná mzda podle našeho odhadu poklesla v Q2 12 o 1,1 % y/y; nominálně vzrostla o 2,3 % y/y. Zajímavé bude i pokladní plnění českého státního rozpočtu.

Česká swapová křivka v pátek na krátkém konci vzrostla o 3 bb a na dlouhém konci o 5 bb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).