Hlavní navigace

Fed může pomoci americkému dolaru

Jan Bureš

Americký Fed dnes bude mít na stole novou prognózu, na základě které vynese ortel ohledně nastavení měnové politiky. V anglosaském světě obecně se přitom začíná kormidlo pomalu otáčet směrem k utaženějším měnovým kohoutům.

Minulý týden zvedly sazby na Novém Zélandu a v Británii se začíná v centrální bance šermovat jestřábími výroky. Včera také americká inflace na rozdíl od té evropské překvapila vyšším růstem (0,4 % meziměsíčně, 2,1 % meziročně). Současně take rychleji klesá počet nezaměstnaných. Proto řada hráčů na trhu čeká kromě obligátního snížení tempa tisku dolarů o 10 miliard za měsíc, také sázky na rychlejší růst sazeb. K dispozici bude tradiční graf (dot plot) ukazující, kdy jednotliví členové Fedu čekají růst sazeb. Pokud přibude sázek na rychlejší růst sazeb, může to pomoci americkému dolaru a naopak dostat do defenzivy většinu rozvíjejících se trhů. Dozvuky by nakonec mohla pocítit i střední Evropa.

Výsledek zasedání ale nakonec může být o něco komplikovanější a méně jednoznačný. Jednak proto, že dojde k obměně některých členů – především Fischer a Mesterová mohou nakonec táhnout za jeden provaz s holubičím kurzem Janet Yellenové. Současně bude Fed muset kvůli slabému začátku roku (tuhé zimě) snížit odhad růstu na tento rok. To bude psychologicky hrát do karet holubicím, i když souběžně s tím dochází k rychlejšímu zlepšování situace na trhu práce. V neposlední řadě uvnitř Fedu běží debata o tom, jak moc jsou celkové počty nezaměstnaných zkresleným údajem. Řada nezaměstnaných nenašla práci, a nejsou vedeni v evidence nezaměstnaných pouze proto, že z různých důvodů rezignovali na její hledání (například kvůli věku). Jiní zase nenašli klasické pracovní místo, ale pouze zkrácený pracovní úvazek – těch je zhruba o 3,5 miliónu více než před rokem 2007. To jsou vše argumenty, které vesměs snižují šance na výraznější nástup jestřábů na scénu.

Našli jste v článku chybu?