Hlavní navigace

Fed možná nebude utahovat kohoutky tolik, jak naznačoval

19. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na trhu se objevují spekulace, že by Fed mohl přistoupit k prodloužení Operace Twist a podpořit tím ekonomiku. Navíc by dle spekulací mohl letos přistoupit k další formě podpory ekonomiky.

Obchodování v USA se pohybovalo kolem otevíracích hodnot, když hlavní indexy uzavřely obchodní seanci následovně: S&P 500 +0,14%, Nasdaq +0,78% a Dow Jones –0,20%. Během včerejšího a dnešního obchodování rostlo očekávání ohledně začínajícího zasedání měnového výboru americké centrální banky. Na trhu se objevují spekulace, že by Fed mohl přistoupit k prodloužení Operace Twist a podpořit tím ekonomiku přes pokles dlouhodobých úrokových sazeb. Navíc by dle spekulací mohl Fed kromě Operace Twist později v tomto roce přistoupit k další formě podpory ekonomiky.

Asijské obchodování se neslo v negativním duchu, což bylo způsobeno vystřízlivěním z řeckých voleb. Akutní riziko rozpadu eurozóny sice po volbách pominulo, ale problémy přetrvávají a investoři čekají na dlouhodobá řešení problémů eurozóny, nikoliv na hašení pouze těch nejakutnějších.

Probíhající zasedání představitelů G-20 nepřineslo žádnou kurzotvornou informaci. Účastníci pouze vyjadřují podporu Evropě a nabádají její představitele, aby udělali vše pro záchranu eura. V dnešním komuniké po skončení schůzky se údajně evropští představitelé zaváží, že budou chránit měnovou unii.

Situace v Řecku se v porovnání se včerejškem o moc dále neposunula. Šéf Nové Demokracie měl „konstruktivní“ schůzku s šéfy stran PASOK a Demokratickou levicí. V Evropě je vyvíjen velký tlak na to, aby Řekové sestavili akceschopnou vládu co nejdříve. Samaras také prohlásil, že se bude snažit o zmírnění podmínek stanovený troikou. To pravděpodobně narazí na odpor německé kancléřky Merkelové, která opakovaně prohlašuje, že podmínky se měnit nebudou a dokonce také radikálně odmítla, že by se mohly prodloužit termíny na splnění všech podmínek. Podle všeho jsou ale takto radikální názory na trhu ojedinělé a kancléřka Merkelová bude mít velký problém tyto názory prosadit, i s ohledem na snahu o uklidnění situace v Řecku a udržení řecké vlády. Německý index DAX otevírá dnešní seanci 0,3% v kladných hodnotách.

FIN21

Microsoft dnes v noci představil nový tablet Surface, který se bude snažit konkurovat zejména iPadům od Apple. Zpráva to je poněkud překvapivá, neboť strategií Microsoft bylo zaměření na software. Nicméně tato hardwarová novinka dává logiku, protože trh s tablety zažívá velkou dynamiku růstu. Dopad na hospodaření Microsoftu je ale nejasný zejména kvůli velké dominanci Apple v tomto segmentu.

Dnes očekáváme

Dnešní makrodata budou z kategorie méně důležitých. V 11:00 přijde index ZEW pro eurozónu a Německo. Z USA pak budeme čekat ve 14:30 na počty zahájených domů a stavebních povolení. V 10:30 bude Španělsko prodávat v aukci 12-ti měsíčné a 18-ti měsíční pokladniční poukázky.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).