Hlavní navigace

Fed má strach z nižších inflačních očekávání

15. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
A máme to tady. První vážnější varování před tím, že s růstem sazeb v USA to zase nemusí být až tak vážné, vyslal včera James Bullard – z Fedu.

V přednášce “Ceny ropy, inflace a měnová politika USA” vysvětlil, že nižší ceny ropy jsou pro americkou ekonomiku pozitivní. Pokud ale povedou k poklesu dlouhodobých inflačních očekávání, mohou i tak “oddálit růst sazeb”. Jeho slova nelze brát na lehkou váhu – James Bullard prosazoval na podzim 2015 růst sazeb v USA nehledě na prudké výprodeje čínských akcií. Dnes zní o poznání opatrněji.

Dlouhodobá inflační očekávání poklesla od prosincového zvýšení amerických sazeb o dalších 10 bps. Bullard a někteří další centrální bankéři mají strach, že probíhající destrukce cen ropy sice může stimulovat spotřebu Američanů, ale současně inflační očekávání ještě sníží… a Fed by pak nemusel jednoduše dokázat vrátit inflaci z dnešních úrovní (těsně nad nulou) k cíli.

skoleni_29_6

Na druhou stranu, obavy se mohou ukázat být jako přehnané. Zvlášť pokud budou z trhu práce chodit dál slušná čísla a Američané pocítí ve svých peněženkách rychlejší růst mezd. Navíc pokud si odmyslíme padající ceny ropy, jádrová inflace (bez pohonných hmot a potravin) byla v posledních měsících v USA jednoznačně na vzestupu a v listopadu dosáhla tříletých maxim (2 %). Inflační očekávání sice poklesla, ale poklesla, ale stále se drží v okolí 2%-ního cíle – to mohou Evropané Američanům jen závidět (viz graf níže)


Autor: Jan Bureš

Dnes bude zajímavé sledovat, jak se na efekt nižších cen ropy a posledních výprodejů na akciových trzích dívá William Dudley z Fedu v New Yorku – ten je blízkým spolupracovníkem Janet Yellenové. Další holubičí vzkaz by ale na trzích již nemusel způsobit velkou revoluci. Od začátku roku se již sázky na růst amerických sazeb výrazně snížily – v trhu je již pouze jeden růst sazeb o 25 bps.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).