Hlavní navigace

Fed dnes zvýší úrokové sazby

14. 12. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Finanční trhy se dnes s největší pravděpodobností konečně dočkají zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech.

Ještě předtím však bude zveřejněna řada zajímavých dat, včetně amerických listopadových maloobchodních tržeb, které však tempo svého růstu zřejmě zvolní. V eurozóně pak bude pozornost směřovat na říjnovou průmyslovou produkci, která však také zpomalí, jak naznačují již zveřejněné výsledky z Německa a Francie.

Zveřejněná data budou zastíněna zasedáním Fedu

Americká centrální banka dnes konečně zvýší úrokové sazby a to o 0,25 bb na 0,5 – 0,75 %. Trhy tuto varianty do svých cen plně zakalkulovaly, a tak dnešní změna žádnou zásadnější reakci zřejmě nevyvolá. Výrazná překvapení by neměla přinést ani rétorika Fedu. Listopadová data se vyvíjela pozitivně a tak Fed může hodnocení bilance rizik jako „téměř vyrovnaná“ přehodnotit na „vyrovnaná“. Zároveň může zmínit i míru nezaměstnanosti, která v listopadu poklesla na nejnižší úroveň od roku 2007. Pokud jde o ekonomickou prognózu, žádné významnější změny očekávány nejsou. I tak ale ostatní data zřejmě zaniknou ve stínu očekávání večerního verdiktu Fedu. Listopadové tržby po silném říjnovém růstu zřejmě zpomalí na 0,2 % m/m. Poměrně výrazný propad čeká i průmyslovou produkci. Přesto se ale kurzu dolaru na slabší úrovně zřejmě chtít nebude.

Důvěra v německou ekonomiku vzrostla

Prosincová důvěra v německou ekonomiku vyjádřená ZEW indexem v prosinci vyskočila o 3,5 bodu na 98,4 bodu. To je nejlepší hodnocení současné situace od září 2015. Hodnocení výhledu za šest měsíců však zůstalo beze změny na úrovni 13,8 bodu. Společné evropské měně to však nijak výrazně nepomohlo. Ve srovnání s předchozím dnem zůstal její kurz vůči americkému dolaru beze změny na úrovni 1,06 USD/EUR.

Český běžný účet zůstane v přebytku

V Česku bude dnes zveřejněn běžný účet platební bilance za říjen. Ve srovnání se zářijovým výsledkem by si měl polepšit a vykázat přebytek na úrovni 11,3 miliard korun. Přebytky běžného účtu představují reálný přítok peněz, který společně s přílivem spekulativního kapitálu vytváří tlak na kurzový závazek a nutí centrální banku intervenovat. Díky rostoucí inflaci však předpokládáme, že ČNB bude moci závazek opustit již ve druhém čtvrtletí příštího roku.

FIN21

Polská jádrová inflace zůstala v záporu

Polská jádrová inflace za listopad v meziměsíčním vyjádření stagnovala, přičemž v meziročním srovnání zůstala v záporu na úrovni –0,1 %. Celkové spotřebitelské ceny se již z červených čísel vymanily. Rostoucí ceny potravin slibují slušný růst spotřebitelských cen i v následujících měsících, což by sebou mohlo přinést spekulace o případném zvyšování úrokových sazeb. Podle našeho očekávání však klíčová sazba zůstane v Polsku příští rok beze změny na úrovni 1,5 %.

Česká koruna se již opět drží těsně nad hranicí kurzového závazku (27,02 CZK/EUR). Polský zlotý během úterního obchodování vůči euru o 0,1 % posílil na 4,45 PLN/EUR. Maďarský forint zůstal beze změny na 314,5 HUF/EUR.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).