Hlavní navigace

Fed akciové trhy nakopl k růstu

22. 9. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americké i asijské akcie včera připisovaly zisky. Pomohlo hlavně zasedání FEDu, které nepřineslo změnu v sazbách i přes lepší hodnocení stavu ekonomiky. .

Hlavní události

Výstavba uhelné elektrárny v Černé Hoře je v ohrožení.

Valné hromady společností Unipetrol RPA a Česká rafinérská schválily společnou fúzi.

Evropské akcie by měly dnešní seanci zahájit růstem.

Ve Spojených státech budou dnes kromě pravidelných čtvrtečních žádostí o podporu v nezaměstnanosti zveřejněny prodeje stávajících domů a některé druhořadé předstihové ukazatele. V Evropě to bude spotřebitelská důvěra za celou EMU.

Analytici Société Générale zvýšili doporučení pro francouzského developera Maisons France Confort na koupit.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie si včera připsaly zisky ve výši 1,1 %, když v plusu uzavřely všechny hlavní sektory. Nejvíce z nich se dařilo energetickým titulům, kterým pomohla rostoucí cena ropy po oznámeném snížení zásob této komodity. Hlavní vliv však mělo zasedání americké centrální banky. To změnu v sazbách nepřineslo i přes lepší hodnocení stavu ekonomiky. Janet Yellen ale chtěla trhy připravit na zvýšení úrokových sazeb ještě během letošního roku. Tento krok tak je pravděpodobný na prosincovém zasedání. Naopak pro příští rok prozatím počítá s dvojím zvýšením sazeb oproti třem v předchozí prognóze.

Závěry ze zasedání Fedu se pozitivně promítly i na vývoj asijských trhů. Burzy tak rostou v celém regionu. Nejvíce se dařilo japonským akciím, které uzavřely se ziskem 2,7 %. Ostatní trhy zaznamenaly růst do jednoho procenta.

skoleni_29_6

ČEZ

Projekt výstavby uhelné elektrárny v Černé Hoře za 9 mld. Kč prostřednictvím dceřiné společnosti Škoda  Praha je v ohrožení. Chybí mu exportní financování, které je potřebné získat během tří měsíců. Dalším problémem je neexistující pojištění od státní exportní pojišťovny EGAP. Dle mluvčí Barbory Půlpánové ale přípravy pokračují a ČEZ očekává, že se nakonec vše podaří stihnout v termínu.

Unipetrol

Valné hromady společností Unipetrol RPA a Česká rafinérská schválily fúze sloučením s právním nástupnictvím společnosti Unipetrol RPA. Právní účinky fúze nastou 1. ledna 2017. Unipetrol již o tomto kroku informoval, kdy jeho záměrem je zjednodušit organizační a administrativní strukturu skupiny, což by mělo přinést úspory a další zlepšení provozní dokonalosti. Zpráva je pro akcie společnosti neutrální.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).