Hlavní navigace

FED a ECB: ani jedna z institucí nepřinesla nové informace

1. 8. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnešní obchodování na německém trhu se neslo v pozitivním duchu, index DAX byl během dne až +1,4%.

Dnešní obchodování na německém trhu se neslo v pozitivním duchu, index DAX byl během dne až +1,4%. Společnost Siemens po profit warningu z minulého týdne otočila, a je již o 4 % výše na 83,7 EUR. Pro Německo a eurozónu byla dnes zveřejněna makrodata PMI v průmyslu a dopadla neutrálně, až mírně pozitivně. V Číně byla včera zveřejněna také makrodata PMI (index nákupních manažerů) a dopadla také lépe. Bylo to překvapivé v souvislosti s tím, jak se vyvíjí likvidita, tamní úrokové sazby a nezaměstnanost. Vláda se zavázala, že nenechá klesnout ekonomický růst pod „přijatelnou“ úroveň.

Světové trhy se včera zaměřily na vyjádření šéfa americké centrální banky Fed. Zase opakoval, že členové Fedu vidí další pokrok na pracovním trhu a mírný růst ekonomiky s tím, že momentálně ponechají QE v nezměněné podobě, tzn. 85 mld. USD nákupů měsíčně. Rétorika ohledně QE zůstala tedy stejná a nic nového nenaznačila. Na další informace si tedy budeme muset počkat až do 17.-18. 9. 2013, kdy se koná další zasedání. Dnešní zasedání ECB také nepřineslo nic nového. Pan Draghi (šéf ECB) zopakoval, že se ekonomika stabilizuje na nízkých úrovních. Trh práce je stále slabý a je třeba se spoléhat na exporty. Později dodal, že dynamika půjček je stále slabá, což je hlavní problém ECB. Tudíž odpovídající reakce trhu nebyla skoro žádná.

Na pražské burze jsme dnes mohli sledovat opravdový boom na akciích společnosti Komerční banky, kdy po reportovaných lepších hospodářských výsledcích se během dne vyšplhala až + 6 % na 4.023 CZK. Zdařile jí sekundovaly akcie společnosti Erste Group Bank, které také přidávaly až cca 3 % na 610 CZK. Díky bankovnímu sektoru a samozřejmě i za pomoci dalších méně čí více rostoucích titulů se tedy pražský index PX během dne dostal až ke 2% růstu na 938 bodů.

Aktuální hodnoty indexů v 16:00 hod.: německý DAX je 8.401.19 bodů (+1,52 %) a americký index S&P 500 je 1.703 bodů (+1,03 %).

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ve společnosti Cyrrus

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).