Hlavní navigace

Faktor Trump nakonec zasáhl i kurz koruny

Autor: Depositphotos
Marek Dřímal

Kurz české koruny se dnes ráno odpoutal od hranice kurzového závazku. Česká měna proti euru oslabila krátkodobě až nad 27,10 – tedy na nejslabší úroveň od začátku července, kdy trhy ovlivňoval šok spojený s referendem o brexitu.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podobné pohyby zaznamenávají i ostatní regionální měny – zlotý a forint prudce ztrácejí už od včerejška. Někteří investoři totiž opouštějí své pozice na rozvíjejících se trzích, což se projevuje i na výprodeji dluhopisů. Výnosy dluhopisů tak prudce rostou.

dan_z_prijmu

To, že výprodej zasáhl takto i českou korunu, je však mimořádné. Svůj vliv mohlo sehrát i zveřejnění zápisu z posledního zasedání centrální banky. Bankovní rada podle ČNB totiž vnímá jako „nejvýznamnější zahraniční nejistotu případné prodloužení uvolněné měnové politiky v eurozóně,“ především prodloužení tzv. kvantitativního uvolňování ECB.

Zvolení Donalda Trumpa totiž přináší nejistotu pro trhy, pro investice, pro mezinárodní obchod. Roste tak riziko, že ECB bude pokračovat ve skupování dluhopisů po delší dobu, než je současný plán do března 2017. To by mohlo pozdržet i ukončení kurzového závazku České národní banky. Nebo alespoň si to část investorů myslí, což právě může stát i za jejich dnešním úprkem z koruny. My si nicméně myslíme, že hlavním faktorem bude růst domácí inflace, a že ČNB ukončí kurzový závazek už ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).