Hlavní navigace

Facebooku končí „lock up“ období. Jaký vývoj čeká cenu akcie?

16. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si o akciích Facebooku na burze v otázkách a odpovědích od Martina Pavlíka, portfolio manažera společnosti Conseq.

Jak byste celkově zhodnotil první čtvrt rok Facebooku na burze? Cena akcií klesla téměř na polovinu té upisovací – odpovídá to Vašim původním odhadům, byl pokles strmější, než jste sám čekal, nebo naopak mírnější?

Pokles ceny mne nepřekvapil, jelikož upisovací cena Facebooku 38 USD za akcii byla dle valuací vysoká. Překvapivá ovšem byla razance poklesu, když vyšlo najevo mnoho negativních informací. Mimo neposkytnutých nejaktuálnějších hospodářských výhledů některými bankami při úpisu, to byl také problém systému burzy Nasdaq a hlavně pobláznění mnoha investorů světovým fenoménem Facebookem, kdy se nedbalo na základní fundamenty společnosti a očekávání byla nastavena příliš optimisticky. Zároveň nedávno zveřejněné výsledky hospodaření společnosti, s klesající provozní ziskovou marží, a odchod několika členů z nejvyššího vedení mnoho optimismu nepřidalo. 

Věříte, že si vstup Facebooku na burzu stále zaslouží titul „IPO roku“, nebo se v průběhu času ukázalo, jak byla tato událost nadsazená?

Facebook je světovým fenoménem na poli sociálních sítí a není tedy divu, že láká tak vysokou pozornost investorů. Nálepka „nejsledovanější IPO“ byla, mimo vysoký objem úpisu, umocněna potížemi se zpracováním prvních obchodních objednávek v systému burzy Nasdaq, neposkytnutím nejaktuálnějších informací všem investorům manažery primární emise akcií a mnoha dalšími zveřejněnými informacemi. Právě plnění titulních stran novin zprávami ohledně Facebooku, i těch negativních, právem pasuje primární úpis Facebooku na titul „IPO roku“.

Jak se podle vás bude vyvíjet cena ve čtvrtek, kdy se na trhu může objevit dle odhadů cca 270 milionů z původních 955 mil. akcií?

Výrazný počet akcií, jež se mohou začít obchodovat na burze, pravděpodobně povede k dalšímu poklesu ceny akcie. Bude záležet kolik akcionářů této příležitosti využije a bude chtít vlastněné akcie prodat. Cena akcie Facebooku se ve srovnání s podobnými společnostmi stále obchoduje na vyšších valuačních ukazatelích. Nedůvěru investorů, po vstupu Facebooku na burzu, mohl také vyvolat odchod několika členů z nejvyššího vedení. Proto i kdyby se rozhodlo jen malé procento investorů držících oněch 270 milionu akcií k prodeji, tlak na pokles ceny akcie nastane. Na druhou stranu vypršení zákazu obchodování s akciemi je dlouhodobě známé, a tak veliká část krátkodobého převisu nabídky nad poptávkou může být v ceně akcie již zohledněna.

Očekáváte, že se investoři začnou cenných papírů hned zbavovat? Z jakého důvodu?

Určitá část vlastníků akcií pravděpodobně využije možnosti prodeje akcií hned ve čtvrtek. Může je k tomu vést předešlý výrazný pokles ceny akcie (46% od primárního úpisu) a stále negativní sentiment investorů na základě zveřejňovaných informací.

skoleni_8_6

Pokud se tak stane masivně, vytvoří se pouze tlak na další pokles ceny. Proč bude trh případně opět jednat takto masivně? To všichni doufají, že oni budou ti první, kteří ještě stihnou prodat za relativně „slušnou“ cenu?

K této situaci může dojít. Dřívější až „panické“ zbavování se akcií Facebooku mohlo některé investory, kteří nemohli se svými akciemi manipulovat, vystrašit. Ti by pak využili první příležitosti se svých akcií zbavit. Avšak při ceně akcií blízko poloviny upisovací hodnoty a očekávání dané události akciovým trhem bude záležet, kolik investorů možnosti prodeje držených akcií využije. Na tento okamžik mohou čekat připravení kupující.

Autor článku

Autor je portfolio manažerem společnosti Conseq Investment Management.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).