Hlavní navigace

Facebook: Ustojí jeho akcie tlak v nejbližších dnech?

5. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Facebook rozdal interním pracovníkům miliony akcií, které nebylo možné donedávna prodat. Jak se trh dívá na uvolnění 235 milionů akcií?

Facebook v rámci svého systému odměňování rozdělil interním pracovníkům, např. dlouholetým zaměstnancům, miliony akcií. Tyto „vázané“ akcie nebylo možné do určitého data prodat. Jedním z těchto dat bylo pondělí 29. října, kdy bylo „uvolněno“ 235 milionů akcií.

K prodeji těchto akcií samozřejmě kvůli superbouři Sandy nedošlo ani v pondělí, ani v úterý. Newyorská burza se ale znovu otevřela ve středu a objem obchodů u Facebooku (NASDAQ: FB) mi napověděl, že se výše zmiňované akcie dostaly na trh. Průměrný denní objem je totiž 50 milionů akcií, ale ve středu jsme zaznamenali 100 milionů, což je dvojnásobek, z čehož vyplývá, že někteří vlastníci akcií FB si vybírají hotovost.

Co se dá zjistit z objemu obchodů

Vzhledem k celkovému objemu 100 milionů kusů a zaběhnuté praxi při prodeji velkých „balíků“ akcií bych očekával, že bylo na trhu vypořádáno maximálně 25 až 30 milionů nově uvolněných akcií. Stále nám tu tedy zbývá něco přes 200 milionů nově uvolněných akcií. Za předpokladu, že všechny nedávno uvolněné akcie míří na trh, může těchto zbývajících 200 milionů akcií v nadcházejících dnech i nadále vyvíjet určitý tlak na pokles ceny akcií. Nevíme, zda tomu tak skutečně je, ale naznačuje to potenciální tlak na tento akciový titul.

Další akcie budou následovat

Uvědomme si, že až současný tlak opadne, budou investoři pravděpodobně vyhlížet 14. listopad, což je už zanedlouho. V tento den bude uvolněno dalších 777 milionů akcií. Je tu tudíž velká pravděpodobnost, že se cena akcií bude krátkodobě pohybovat na nižších úrovních, jelikož investoři mají před sebou celou hromadu akcií, které jsou nově k dispozici.

skoleni_13_10

Riziko

Existuje riziko, že se na trh reálně dostane pouze zlomek uvolněných akcií. V takovém případě by bylo pravděpodobně nepodložené očekávat u Facebooku výrazný pokles ceny. Hospodářské výsledky Facebooku za 3. čtvrtletí byly lepší, než se očekávalo, a jeho akcie posílily o 20 % Riziko, které představují uvolněné akcie, je hlavním důvodem, proč jsme na takto nízkých cenových úrovních.

Celkově ale očekávám v nejbližší době silný protivítr, který by se v nadcházejících dnech mohl projevit dalším poklesem cen akcií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).