Hlavní navigace

Facebook je ve ztrátě. Má cenu držet jeho akcie?

27. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Facebook oznámil své výsledky včera po zavření amerických trhů. A investoři byli zklamaní.

Facebook oznámil své výsledky včera po zavření amerických trhů. Prvotní reakcí na mírně lepší výsledky byl růst ceny akcie o 6 %, následně ale přišla značná korekce a titul v poobchodní fázi uzavřel o 12 % níže. Investoři totiž během konferenčního hovoru nedostali žádnou indicii ohledně výhledu růstu. A to je zásadní pro cenu akcie. 

Co se výsledků samotných týče, meziroční růst tržeb dosáhl 32 %, což je nejslabší tempo za celou historii firmy. EBIT marže poklesla meziročně z 53 % na 43 % a celková ztráta dosáhla 157 mil USD. Co se týče mobilní reklamy, která se má do budoucna stát zásadním zdrojem tržeb, tak management neuvedl nic konkrétního. Pouze obecné informace, že se mobilní reklama vyvíjí nadějně. Pozitivní informací je růst uživatelské základny na 955 mil. uživatelů, což je ale nižší tempo růstu než náklady vynaložené na získávání nových uži vatelů. (Tomáš Menčík) 

Společnost NWR dnes oznámila údaje o těžbě a prodejích uhlí a koksu za 2Q2012 a ceny na kvartál třetí. Firma v 2Q vytěžila vysokých 3,39 mil. tun uhlí (vs. 2,39 mil. tun v 1Q), což překonalo naše očekávání (2,8 mil. tun). Prodeje nicméně byly blízko naší projekci, když firma prodala 2,53 mil. tun uhlí vs. náš odhad 2,50 mil. tun.

 Rozdíl je v tom, že NWR opět prodala více koksovatelného uhlí, než jsme očekávali (podobně jako v 1Q), což bude mít pozitivní vliv na výsledky za 2Q. Výsledky za 3Q budou naopak slabší, protože firma zklamala oznámenou vyjednanou cenou koksovatelného uhlí na 3Q ve výši 129 EUR/t vs. naše očekávání 139 EUR/t, podobné zklamání vidíme i na cenách koksu (pokles z 298 na 294 EUR/t vs. náš odhad 310 EUR/t). 

Ačkoliv jsme předpokládali negativní tlak na ceny vyplývající z nadprůměrných zásob uhlí v Polsku a vývoje FX, realita je ještě o něco nepříznivější. Pozitivní naopak je, že firmě se podařilo ve 2Q navýšit produkci a potvrdila celoroční cíle těžby a prodejů, což byla jedna z dalších obav investorů (kromě vývoje cen). Celkově hodnotíme oznámená data jako mírné zklamání kvůli cenám koksovatelného uhlí a koksu. Negativní reakce trhu by nicméně měla být mírněna potvrzenou guidance, relativně nízkou cenou akcií NWR a aktuálním pozitivním sentimentem na trzích. (Marek Hatlapatka)

Dnes očekáváme:

Nejsledovanějším dnešním makrodatem bude bezesporu HDP USA za 2Q tohoto roku. To bude reportováno v 14:30. V 15:55 bude reportován index spotřebitelské důvěry dle michiganské university. V 11:00 proběhne aukce italských 184 denních poukázek v objemu až 8,5 mld. EUR.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).