Hlavní navigace

Exit ČNB se blíží, patrně však nastane až v průběhu dubna, jelikož ČNB bude chtít svůj dřívější slib dodržet

28. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Opuštění kurzového závazku již na nastávajícím čtvrtečním jednání ČNB se sice nedá zcela vyloučit, jelikož inflace je již bezpečně nad cílem ČNB a porušení tvrdého závazku o dva dny by neznamenalo z pohledu reálné ekonomiky zásadnější problém.

ČNB však bude patrně chtít svůj mnohokrát zopakovaný termín tvrdého závazku dodržet. Existence kurzového závazku a silné intervence jsou však v současné situaci stále hůře zdůvodnitelné a ČNB tak již podle našeho názoru nebude kurzový závazek nadměrně protahovat a ukončí jej v průběhu dubna na mimořádném měnovém jednání.

Nadcházející čtvrteční jednání ČNB je po letech první, kdy by mohl být kurzový závazek skutečně opuštěn. Inflace se již pohybuje nad cílem centrální banky a důležité je, že růst cen je již relativně plošný. To dokládá meziroční růst cen služeb ve výší 2,6 % a jádrová inflace nad 2 %. Inflace by zároveň měla dle současného výhledu u 2% cíle centrální banky bezpečně setrvat, a to i s mírně silnější korunou.

Z pohledu cílování inflace tak ukončení kurzového závazku tento týden brání pouze slib ČNB, že režim slabé koruny neopustí dříve než ve 2. čtvrtletí. Pokud by ČNB tento závazek o několik dní porušila, nic negativního by to nepřineslo. Podniky, které se chtěly zajistit, již zajištěné budou, a ukončení kurzového závazku pár dní před uvedeným slibem by kredibilitu centrální banky příliš nenarušilo. Naopak z pohledu kredibility ČNB mohou být horší pokračující vysoké intervence, které již v letošním roce přesáhly 900 mld. Kč a jsou tak již vyšší než objem všech intervencí v letech 2013–2016 dohromady (celkově přes 1800 mld. Kč).

skoleni_13_10

I přesto je však pravděpodobnější, že ČNB bude chtít svému mnohokrát zopakovanému slibu dostát, aby se vyhnula případné kritice za jeho porušení, a kurzový závazek proto tento týden neukončí. Naopak se dá očekávat, že ČNB bude vysílat mírně holubičí signály a upozorňovat na slabší než očekávaný růst ekonomiky a mezd v závěru minulého roku. Ekonomika rostla však pomaleji zejména z titulu poklesu investic a volatilních zásob, a slabší dynamika mezd byla doprovázena silnějším růstem zaměstnanosti při dalším zrychlení mediánové mzdy, nejedná se tak o faktory, které by bránily opustit kurzový závazek. Stejně tak pokles březnové důvěry mezi podnikateli byl způsoben slabšími vyhlídkami do budoucna, patrně i vlivem obav z očekávaného exitu ČNB, zatímco hodnocení současné situace bylo na úrovni předešlých měsíců. Slabší důvěra mezi podnikateli proto také není natolik závažný signál zpochybňující brzký exit, zejména když indikátory důvěry z Německa v posledních měsících nad očekávání rostou a dosahují nejvyšších hodnot od roku 2011.

Existence kurzového závazku a z něj plynoucích vysokých intervencí je v současné situaci pro ČNB stále hůře odůvodnitelná. Domníváme se proto, že konec kurzového režimu přijde v průběhu dubna na mimořádném měnovém jednání bankovní rady.

Autor článku

Autor je ekonom ING Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).