Hlavní navigace

Evropský "superstát" si pohlídá ekonomiky jednotlivých zemí

19. 4. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pomoc Řecku se komplikuje, pochyby a obavy motivují Evropskou komisi k aktivitám, které mají bránit poklesu důvěry v euro. Naopak data z Číny vytřela zrak pesimistům v komoditách.

Finanční trhy si i na začátku druhého čtvrtletí vedou velmi dobře. Světové akciové indexy každým dnem obnovují a vylepšují své nejvyšší hodnoty od začátku krize. Newyorský S&P 500 překonal hranici 1200 bodů a Dow Jones se přehoupl přes 11 000 bodů. Indexy se tak dostaly se tak na nejvyšší hodnoty od pádu Lehman Brothers v září roku 2008. Ani komodity nemají nic proti teorii rychlého oživení, kterou v současnosti finanční instrumenty vyznávají, zvláště pak ty cyklické. Energie a průmyslové komodity jsou jednoznačnými vítězi. Jejich cena stoupá nejrychleji nejen mezi ostatními surovinami, ale také ve srovnání s akciemi.

Pomoc pro Řecko se komplikuje

Minulé týdny také přinesly nové kapitoly řeckých problémů. Ty obsahovaly prvky komedie i tragédie. Po vyhrocení problémů v minulých týdnech se eurozóna s MMF dohodla na poskytnutí půjčky až 45 mld. euro. Zajímavostí bylo, že se dohoda udála prostřednictvím víkendové telekonference. Podmínky půjčky nebyly tak skvělé, ovšem trhy ocenily dohodu. Na pondělním otevření trhů bylo silně poznat, jak moc potenciální krach člena eurozóny bránil společné evropské měně v rozletu. Ta v reakci na dohodu přímo vyskočila a za posilujícím eurem byla vidět jen strmá čára rostoucí až k 1,37 USD/EUR.

V dalším průběhu týdne si však trhy začaly euforii rozmýšlet. Ve známost vešly detaily dohody a pochyby se opět vynořily. Největším současným problémem je mechanismus schválení pomoci v jednotlivých členských zemích, které minimálně v Německu, Francii a Irsku potřebuje souhlas parlamentu. Vzhledem k časovým lhůtám a nejistotě schválení takového návrhy by pomoc mohla přijít pozdě nebo by dokonce nemusela přijít vůbec. V důsledku se situace opět vyhrotila a výnosy z řeckých dluhopisů opět vyskočily nad 7 %.

I kdyby pomoc byla nakonec potvrzena a udělena, důvěra obchodníků ve společnou měnu jen tak stoupat nezačne. Členské státy eurozóny musí přijít se skutečně věrohodným plánem, jak bojovat s rostoucími deficity veřejných rozpočtů. Ty by totiž mohly být brzy příčinou růstu rizikové prémie také na ostatní státní dluhopisy členských zemí eurozóny, což může být navíc brzy uspíšeno postupným stahováním přebytečné likvidity a utahováním monetárních kohoutků ze strany centrálních bank. Poslední aktivita Evropské komise pokládá základ evropského superstátu. Rozpočty jednotlivých zemí EU by v budoucnosti měly potřebovat podporu EU před schvalovacím procesem v národních parlamentech.

Čína jede na plný plyn

Velkou zásluhu na růstech komodit mají poslední data z Číny, která všem pesimistům vytřela zrak. HDP rostlo o 11,9 % v prvním kvartále, což byl nejlepší výkon za poslední tři roky a proti prvním třem měsícům loňského roku byl jeho růst téměř dvojnásobný. Nezklamal ani průmysl, který rostl o 19,1 % a poblíž pětinového růstu se drží už od konce minulého roku. Rozhodně se tak nepotvrdily ještě nedávné teorie zpomalování čínské ekonomiky, ta naopak oproti poslednímu kvartálu zrychlila o 1,2 %. Čínské vládě hraje do karet i inflace měřená indexem CPI. Tento index rostl o pouze 2,4 % a nechává tak čínským představitelům volné ruce v další expanzivní politice. Utahování měnových opasků by mohlo být na nějakou dobu odvráceno včetně očekávaného posílení čínského juanu k americkému dolaru. Čína je druhou největší světovou ekonomikou s HDP 5,3 bilionu dolarů. Na USA však stále ztrácí 9,4 bilionu dolarů.

Vývoj HDP v Číně od roku 2000

Graf: Vývoj HDP v Číně od roku 2000

skoleni_29_6

Výsledková sezóna zatím podle očekávání

Vedle další kapitoly řeckých problémů se finanční trhy dočkaly i světlejších chvilek, které ospravedlnily cenové nárůsty a dokázaly náladu na finančních trzích stabilizovat. Ve Spojených státech začala kvartální výsledková sezóna. Americké společnosti zveřejňují své výkony, které v souhrnu vypovídají o stavu ekonomiky. Příjemným překvapením byly především výsledky technologických firem Intel a druhé největší americké banky JP Morgan, které shodně dokázaly překonat očekávání. To nejenže pomohlo k růstu akcií obou společností, ale i k růstu akcií dalších společností, které svá čísla teprve budou reportovat. Výrobce čipů AMD se také vrátil k zisku.

Naopak příliš nepotěšila technologická společnost Google, která sice reportovala zisk 2 mld. dolarů, ale vysoká očekávání poslala akcii o více než 5 % dolů. Fundamenty na konci týdne vyzněly neutrálně, ovšem obvinění největší světové investiční banky Goldman Sachs ohledně machinací s podřadnými hypotékami poslalo trhy do červených čísel.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers Česká republika
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).