Hlavní navigace

Evropský průmysl zaznamená špatný výsledek

12. 8. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Z evropských dat byl včera nejdůležitější ZEW index, který sice překvapil ve své složce hodnocení současné situace, na druhé straně výrazněji zklamal ve složce očekávání.

Evropský průmysl zaznamená špatný výsledek

Zprávy a události

Index měřící optimismus malých podnikatelů v USA se v červenci v souladu s očekáváním zvýšil na 95,4 bodu. Produktivita mimo zemědělský sektor se v druhém čtvrtletí zvýšila o 1,3 % q/q (trh +1,6) po nahoru revidovaném poklesu o –1,1 %. Jednotkové náklady práce vzrostly o 0,5 %, zatímco trh očekával stagnaci. Velkoobchodní zásoby v USA v červnu vzrostly o 0,9 % m/m (trh +0,4 %) po květnovém revidovaném růstu o 0,6 %.  

Německý srpnový ZEW index posílil ve složce hodnotící současnou situace z 63,9 bodu na 65,7 bodu, zatímco trh očekával pouze mírný přírůstek na 64,2 bodu. Složka hodnotící očekávání naopak nečekaně klesla z 29,7 bodu na 25,0 bodu (trh +31,9 bodu).  Stejný index za celou eurozónu si polepšil ze 42,7 bodu na 47,6 bodu.  Italská harmonizovaná meziroční inflace se v červenci podle předběžného odhadu snížila na 0,3 % z červnových 0,4 %.

Maďarské spotřebitelské ceny v červnu meziměsíčně stagnovaly, což znamenalo pokles meziroční inflace na 0,4 %. Trh očekával růst o 0,1 % m/m a meziroční inflaci na 0,5 %.

Euro posílilo po další dohodě s Řeckem

Včerejší vývoj na devizových trzích ovlivnily dvě důležité události. Pro euro byla zásadní další dohoda mezi Evropskou unií a Řeckem o záchranném balíku ve výši 85 mld. EUR. Tato zpráva přebila i nečekané znehodnocení čínského RMB. K tomu čínská centrální banka přistoupila již včera v ranních hodinách. Vzhledem k tomu, že takový krok čínští představitelé neučinili ani v průběhu krize v roce 2009, dává to jasný signál o jejich obavách o ekonomický růst. V důsledku tento krok také ohrožuje zářijový růst amerických úrokových sazeb. Američtí centrální bankéři by mohli mít obavy kvůli poklesu dovážené inflace z asijských zemí. Kurz eura proti dolaru reagoval hlavně na dohodu s Řeckem a společná evropská měna tak posílila až na 1,108 USD/EUR. 

Z evropských dat byl včera nejdůležitější ZEW index, který sice překvapil ve své složce hodnocení současné situace, na druhé straně výrazněji zklamal ve složce očekávání. Mohly by se tak projevovat obavy, které souvisejí s problémy v čínské ekonomice. Zdá se ale, že ty nijak nepodryly důvěru malých podnikatelů v USA, která v červenci mírně vzrostla.

Ve Spojených státech dnes bude zveřejněn počet volných pracovních míst (JOLTs) za červen. V tomto měsíci klesnul počet online zveřejněných inzerátů, a proto ekonomové SG očekávají také pokles tohoto indikátoru. V Evropě bude pozornost směřovat k průmyslu. Bude zveřejněn odhad průmyslové výroby za celou eurozónu. Ta by podle ekonomů SG měla za červen vzrůst o pouhou 0,1 %, nicméně do tohoto odhadu ještě není započítán velmi špatný výsledek německého průmyslu, a tak by výsledné číslo za celou eurozónu mohlo být ještě o něco horší.     

Koruna ve velmi úzkém pásmu těsně nad 27,00 CZK/EUR

Dění na domácím devizovém trhu bylo včera nadmíru klidné. Kurz koruny se pohyboval ve velmi úzkém pásmu dvou haléřů mezi 27,02 a 27,04 CZK/EUR. Situace na trhu odpovídá prázdninové likviditě a absenci makroekonomických dat. Velmi podobně na tom byl i kurz polského zlotého, který včera víceméně nedoznal žádných změn a pohybuje se v blízkém okolí hladiny 4,20 PLN/EUR.

Mírný rozruch způsobilo vyjádření Miloše Zemana a předsedů obou komor parlamentu. Ti vyzvali ČNB, aby zmírnila intervence a nelpěla na hranici 27 korun za euro. Podle nich oslabování koruny poškozuje většinu českých občanů a intervence nejsou potřebné ani pro český vývoz. Na tomto místě připomínáme, že mandát ČNB je udržet cenovou stabilitu. Ta podle ČNB odpovídá (podobně jako jinde ve vyspělých ekonomikách) inflaci ve výši 2 %. Podle našich informací ani jeden z představitelů se o inflaci nezmínil. ČNB na výroky politiků nereagovala, s tím, že nemůže přijímat jejich pokyny. Nedomníváme se, že by podobná prohlášení urychlovala ukončení nebo snížení kurzového závazku. Miloš Zeman nemůže členy bankovní rada odvolat. Jeho pravomoci vůči bankovní radě nastupují, až v momentě konce funkčního období centrálních bankéřů, kdy za ně vybírá náhradu. To nastane až v polovině roku 2016. Je pravděpodobné, že poté vybere do bankovní rady osoby, které sdílejí jeho názor na kurzový závazek. To bude však aktuální až za rok.

Jediným makroekonomickým indikátorem zveřejněným v regionu byla maďarská inflace. Meziměsíčně maďarské ceny stagnovaly, zatímco analytici očekávali mírný růst. Největší poklesy byly zaznamenány v kategorii potravin a odívání. Naopak růst cen jsme viděli ve službách. Pro centrální banku to ale zatím situaci nemění. Ta podle svého vyjádření již ukončila proces snižování úrokových sazeb.

Dnešek bude na informace z regionálních ekonomik ještě chudší, a tak nemůžeme čekat ani výrazně změny devizových kurzů středoevropských měn.   

Česká swapová křivka včera mírně snížila svůj sklon, když na svém dlouhém konci klesla o přibližně 4 bb, zatímco na krátkém konci pouze o 1 bb.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).