Hlavní navigace

Evropský průmysl byl na konci roku silný

12. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Po překvapeních, která přinesl francouzský a španělský průmysl, analytici očekávají, že listopadová průmyslová produkce za celou eurozónu vykáže velmi silný růst.

Po překvapeních, která přinesl francouzský a španělský průmysl, očekáváme, že listopadová průmyslová produkce za celou eurozónu vykáže velmi silný růst a potvrdí, že poslední čtvrtletí bylo ve znamení akcelerace evropské ekonomiky. V USA dnes ještě zůstane pozornost na zvoleném prezidentu D. Trumpovi. Včera na své tiskové konferenci moc ze svých ekonomických plánů nepředstavil. Jeho další kroky snad napoví více. 

Průmyslová výroba v eurozóně se v listopadu znovu zvýšila

Listopadová průmyslová produkce v eurozóně by měla potvrdit, že na konci roku ekonomická dynamika zemí platících eurem znatelně zrychlila. Ekonomové SG očekávají její růst o 1,2 % m/m. Napovídají tomu velmi dobrá čísla z Německa i oživení ve Francii. I kdyby prosincová produkce zůstala beze změny, tak by za celé poslední čtvrtletí průmysl přidal 0,8 % q/q. PMI však naznačují, že průmyslu se mohlo dařit ještě lépe.

Dolar se vrátil na posilující trajektorii

Včerejší tisková konference zvoleného prezidenta USA Trumpa nepřinesla moc informací o jeho ekonomických plánech. Trump zatím opakuje, že platí jeho slib postavit zeď mezi Mexikem a USA a chce zrušit reformu zdravotnictví zavedenou prezidentem Obamou. Jeho další kroky a prohlášení budou trhy pozorně sledovat.

Americký dolar se během včerejší evropské seance vrátil zpět na posilující trend. Proti společné evropské měně získal skoro 0,9 %, když se posunul na 1,045 USD/EUR. Od této hladiny se však odrazil a všechny své zisky v průběhu americké a asijské seance ztratil. Dnes ráno své evropské obchodování otevírá na 1,064 USD/EUR. 

Středoevropský region dnes data nepřinese    

Vzhledem k tomu, že je pro dnešek kalendář středoevropských událostí prázdný, neočekáváme na regionálních devizových trzích výrazné výkyvy. V Polsku budou ještě investoři vstřebávat včerejší zasedání centrální banky. Česká koruna se zůstane přilepená k úrovni kurzového závazku.

Český maloobchod vykázal nečekaně silný růst

Dynamika českých maloobchodních tržeb v listopadu výrazně zrychlila a vykázala meziroční růst o 7,9 %. Růst prodejů zaznamenaly všechny sortimentní skupiny. Potvrzuje se tak, že ekonomický růst ke konci roku výrazně zrychlil. Nejvyšší nárůst statistici zaznamenali v prodejích nepotravinářského zboží, které se meziročně zvýšily o vysokých 12,1 %. Zde se zejména projevuje rostoucí kupní síla domácností.

Spekulace na konec kurzového závazku poslaly výnosy ve včerejší aukci státních dluhopisů na historická minima. Jednoletý český papír byl prodáván s průměrným výnosem –1,72 %. Aukci provázela obrovská poptávka. Slušná poptávka byla i po dluhopisu s kuponem 0,75 % a splatností v roce 2030. Toho se prodalo v objemu 4 mld. CZK. Naopak poptávka po dluhopisu s variabilním kuponem a splatností v roce 2020 byla relativně slabá. Prodalo se ho proto pouze za necelou miliardu korun.

skoleni_4_3

Polská centrální banka si včera žádné překvapení nepřipravila. V souladu s očekáváním analytiků ponechala svou klíčovou úrokovou míru beze změny. Na tiskové konferenci guvernér Glapinski uvedl, že inflačního cíle bude dosaženo až v příštím roce. Banka proto nebude muset letos sazby zvyšovat.

Kurz domácí měny se včera nakrátko odpoutal od hladiny kurzového závazku. Za jeho posunem přibližně o jeden a půl haléře mohlo stát vybírání zisků. Bez zjevného trendu se pohyboval kurz zlotého, zatímco maďarský forint si o čtvrtinu procenta polepšil.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).