Hlavní navigace

Evropské trhy zažily krvavé páteční obchodování

14. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Řada indexů dosáhla více jak 2 % ztráty. Důvodem byl především pokračující propad cen komodit v čele s ropou a vybírání zisků před očekávaném středečním zvýšení úrokových sazeb americkým Fedem.

Pražská burza

Pražská burza se ještě v prodejci ovládané Evropě držela statečně, index PX odevzdal pouhé 1 %. Největším propadákem na BCPP se staly akcie NWR (-9 %, 0,1 Kč), kde neúprosně ubývá hotovosti na běžný provoz, nicméně z hlavních titulů nejhůře dopadl ČEZ, který po dalším prodloužení odstávek v jaderné elektrárně Dukovany klesl na 425,9 Kč a odepsal tak 2,94 %. O2 ČR pak odepsala 2,1 % a uzavřela na 250,2 Kč. Finanční tituly si vedly poměrně dobře, když jejich ztráty nepřesáhly 1 %. Komerční banka zakončila páteční obchodování na 4 845 Kč, Erste Group na 725 Kč a VIG na 684,8 Kč.

USA

Na závěr obchodního týdne se hlavní americké indexy ponořily do červených čísel a ztrácely kolem 2 %. Jedním z důvodů je opět ropa, která prohlubuje ztráty, když se předpokládá ještě vyšší převis nabídky dané komodity v příštím roce, což negativně ovlivňuje energetický sektor. Dále se investoři zbavují rizikových aktiv před středečním zasedáním Fedu a pravděpodobným utažením monetární politiky. Makro data byla v pátek o něco lepší, než trh očekával. Potěšila především inflace a právě ta by mohla být vodou na mlýn pro zvyšování sazeb. Široký S&P 500 index se blíží psychologické hranici 2000 bodů. Zlato na výprodej téměř nereaguje a naopak uzavřelo silnější o +0,5 %. Dolar opět oslabuje vůči euru a to o 0,4 %.

Forex

Dolar v pátek k euru mírně posílil z téměř 1,10 USD/EUR na 1,096, k čemuž mohy pomoci maloobchodní tržby za listopad, které víceméně naplnily očekávání trhu. Podobně dopadla i spotřebitelská důvěra Univerzity v Michiganu. Koruna k euru opět oscilovala okolo hodnoty 27,02 CZK/EUR. Je patrné, že na této úrovni ČNB s největší pravděpodobností provádí intervence proti posílení domácí měny.

ČEZ

ČEZ se dohodl s odbory na 3 % růstu mezd v příštím roce. Očekáváme, že by to mělo zvýšit osobní náklady společnosti o cca 500 mil. Kč (0,7 Kč na akcii). Personální náklady tvoří cca 11 % všech provozních nákladů. Zprávu považujeme za neutrální.

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje výnos, který by umožnil ERÚ (Energetický regulační úřad) vypsání podpory pro obnovitelné zdroje pro příští rok. Neočekáváme vliv na dnešní obchodování.

CME

Investor TCS Capital Management, jenž je po Time Warner druhým největším akcionářem CME, nakoupil ve druhé polovině minulého týdne cca 1,08 mil. akcií CME za průměrnou cenu 2,34 USD/akcie. TCS nyní drží ve firmě cca 11% podíl. Doplňujeme, že největší akcionář Time Warner (současný podíl na kmenových akciích 45 %) má preferenční akcie a warranty, které po konverzi zvyšují podíl na 75 %. Ovládnutí společnosti jiným investorem je tak prakticky vyloučené.

FIN21

RWE

Společnost získala povolení pro vyčlení (spin off) obnovitelných zdrojů, rozvodných sítí a maloobchodních aktivit do samostatné společnosti. Příští rok plánuje RWE IPO této nové společnosti.

Volkswagen

Německý úřad KBA, který odpovídá za bezpečnost a emise vozidel, zřejmě schválí návrh VW na opravu emisního softwaru. Uvedl to sám úřad.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).