Hlavní navigace

Evropské trhy včera předvedly poměrně zajímavé obchodování

26. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Špatné výsledky Applu, negativní komentář IMF k Číně, ale i snížení výhled UPS, předznamenávaly trhům slušný sešup. Hned v úvodu se ale podařilo náladu obrátit.

Komentář trhu

Evropské trhy včera předvedly poměrně zajímavé obchodování, špatné výsledky Applu, negativní komentář IMF k Číně, ale i snížení výhled UPS, předznamenávaly trhům slušný sešup. Náladu však rychle v úvodu změnil výrok člena ECB, který se vyslovil pro přidělení bankovní licence záchrannému fondu ESM, ten by tak mohl napřímo kupovat dluhopisy zadlužených států a jeho palební síla by se díky pákovému financování zvýšila. Evropské trhy včetně pražské burzy přidávaly rázem kolem 0,5 %, v čele s bankovním sektorem, a to navzdory slabšímu indexu ekonomického sentimentu IFO i horšímu HDP v Británii. Obratem směrem dolů přineslo až otevření trhů v zámoří. Pražská burza nakonec zakončila seanci 0,1 % v plusu. Slušný růst si kromě Orca udržela pouze Telefonica (+1,04 %, 388 Kč), která ráno zveřejnila výsledky hospodaření za 2Q. Konzervativní investory bude titul nadále zajímat díky blížící se dividendě (7.9.). ČEZ uzavřel na 709 Kč, konkurenční výhodou by pro společnost mohlo být polské rozhodnutí o nepřidělení emisních povolenek zdarma pro šest tamních projektů. Erste Group skončila na 360,7 Kč. Komerční banka kladné pásmo neudržela a propadla o 0,7 % na 3376 Kč.

skoleni_4_3

Unipetrol: Negativní. DD: Revize. Cílová cena: Revize

Unipetrol dnes ráno reportoval výsledky za 2Q12. Výnosy jsou mírně lepší (+2,7 %) než konsensus, EBITDA zaostala za odhady o 60,8 % a provozní ztráta 437 mil. Kč (po zisku 224 mil. Kč v 2Q11) je také podstatně vyšší (o 69,4 %) než odhady kde se čekalo jen –258 mil. Kč. Důvodem je přecenění (nepeněžní položka) zásob vzhledem k poklesu ropy. Čistá ztráta za 2Q12 dosáhla 598 mil. Kč (odhady –489 mil. Kč). Výsledky zaostaly za očekáváním a hodnotíme na první pohled negativně. Rozšířený komentář bude následovat.

Komentář k americkému obchodování

Úvod včerejší obchodní seance na amerických akciových trzích byl v optimistické náladě díky prohlášením o možném udělení bankovní licence fondu ESM. Daný vývoj nezastavily ani nižší prodeje domů za uplynulý měsíc. V červeném se obchodoval Nasdaq, který byl tížen akciemi Apple po slabých výsledcích. Ke konci obchodního dne jsme pozorovali výprodej, kde hlavní indexy odevzdaly své zisky. Nakonec široký S&P uzavřel na 1 338 bodech (-0,03 %), DJ (+0,46 %) a technologický Nasdaq (-0,31 %). Drahé kovy: zlato +1,48 % (nad 1 600 USD), stříbro (+1,38 %). Dařilo se také ropě: Brent +0,84 % a WTI +0,35 %. Akcie Applu nakonec uzavřely se ztrátou 4,32 %. Naopak Boeing po lepších výsledcích (zvýšené objednávky) přidal 2,78 %. Zajímavý průběh měly akcie společnosti Caterpillar, které po včerejších výsledcích rostly o 5 %, celý zisk následně odepsaly kvůli sníženému výhledu manažmentu na konferenčním hovoru, aby pak zakončily +1,44 %.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).