Hlavní navigace

Evropské trhy po zeleném úvody vykázaly ztráty. Investory zklamala nejvíce nezaměstnanost

29. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pražská burza odevzdala část svých zisků. Po nadějném úvodu se trhy dostaly do ztrát. Zklamala je nezaměstnanost v Německu a obavy, že na summitu nedojde ke shodě.

Komentář k trhu

Pražská burza včera odevzdala část svých zisků, když index po nevýrazném obchodování odepsal 0,64 %. Evropské trhy po zeleném úvodu vykázaly zhruba 1% ztráty, investory zklamala zejména nezaměstnanost v Německu, jež rostla již čtvrtý měsíc v tomto roce. Analytici přitom očekávali poloviční nárůst počtu nezaměstnaných. Negativní reakce přišla také po spekulacích, kdy zdroje z německé vlády zopakovaly, že na summitu nedojde ke konkrétnímu řešení, ale dokončí se plán dalšího postupu. Přestože evropské banky v rámci sektorů předvedly nejhorší výkonnost, Komerční banka si dokázala polepšit o 0,6 % na 3499 Kč a Erste Group pak o 1,4 % na 356,3 Kč. ČEZ, jenž se poprvé obchodoval bez nároku na dividendu, klesl v úvodu k hladině 700 Kč, kterou však neudržel a uzavřel na 696,3 Kč. NWR propadlo na 98 Kč (-1 %) i v důsledku některých snížených cílových cen. Investoři kromě komentářů ze summitu EU sledovali HDP v USA, které strukturou mírně zklamalo, stejně tak jako týdenní nezaměstnanost.

ČEZ: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 894 Kč

Turecká energetická společnost Akenerji ve které drží ČEZ spolu se svým partnerem Akkok shodně po 37,5 % (dohromady 75 %, free float 25 %) prodá 45 % ve své dceřiné společnosti Akčez právě svým většinovým vlastníkům. ČEZ i Akkok koupí v Akčez každý 22,5 %, takže každá společnost bude po transakci ovládat polovinu Akčez. Informaci uvedl internetové servery. Akčez ovládá distribuční společnost Sedas, kterou partneři koupili za 300 mil. USD.

ČEZ plánoval prodat svá turecká aktiva loni, nicméně vzhledem k nedostatečným nabídkám od prodeje upustil. Předpokládáme, že za celou transakcí by mohlo jít o potenciální prodej distribuční společnosti Sedas. Žádné detaily nebyly zveřejněny. Nyní pokládáme zprávu za neutrální.

ČNB – sazby

Česká národní banka (ČNB) včera snížila základní úrokovou sazbu (2T repo) o 0,25 p.b. na 0,5 % (oč. J&T 0,75 %, oč. trhu 0,5 %). Jde o první změnu od června 2010, kdy byly sazby sníženy na 0,75 %, a zároveň o nové historické minimum. Členové Bankovní rady se pro snížení sazeb vyslovili v poměru 4:3. Guvernér ČNB Miroslav Singer na tiskové konferenci řekl, že důvodem pro snížení sazeb jsou převažující protiinflační faktory. Mezi ty patří pokračující rozpočtové úspory, vývoj v zahraničí (slabost v zemích eurozóny, nižší ceny ropy), slabší domácí ekonomická aktivita a konečně domácí inflace mírně pod prognózou ČNB. Jako jediný proinflační faktor ČNB identifikovala slabší kurz koruny. Hlavním scénářem je pro nás nyní stagnace sazeb na 0,5 % po zbytek roku. Ke zvýšení sazeb by centrální banku mohlo vést velmi výrazné oslabení koruny, naopak k dalšímu snížení by vedlo především další oslabování ekonomické aktivity v eurozóně. Domníváme se, že snížení sazeb bylo většinou trhu očekáváno a již se promítlo do oslabení koruny, a výraznější efekt oznámení proto nečekáme.

Komentář k americkému trhu

Americké trhy včera zapomněly na předchozí dvoudenní růst a také pod vlivem evropských událostí otevřely silně v mínusu. Další váhu jim naložil článek v New York Times, který spekuloval, že ztráty JPMorgan z derivátových obchodů budou až 9 miliard USD. JPM ztrácel až –4,5%.  Včerejší várka makrodat měla smíšený výstup, ale nepotěšila přetrvávající nezaměstnanost, která se usadila blízko ročních maxim. Ztrácely všechny segmenty v indexu S&P 500, který měl low až na 1331 bodech, tj. –1,39%. Nejvíce ztrácely technologie, když technologický Nasdaq bez jedné setiny ztrácel 2%. Trhy se ale v naději z pozitivního výsledku ze zasedaní Evropských leaderů z tohoto dna zvedly a zavelely k prudkému růstu, který skončil –0,22% pod středečním závěrem. Klesající ceny komodit pomohly leteckým přepravcům, United +1,1,výrazně rostly ocelárny US Steel +5,32 a AK Steell +4,27%, k růstu se vrátili i výrobci automobilů GM, Ford, Toyota i Tata motors. Závěr indexů :DJI  12 602,26 b. –0,20%, S&P 500 1 329,04 b. –0,21%, Nasdaq 2 849,49 b. –0,90%.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).