Hlavní navigace

Evropské trhy nedostaly důvod k poklesu a zamířily výš

7. 8. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Červené zahájení brzy vyšumělo, hlavní evropské indexy si tak na začátku týdne připsaly kolem 1 % a region střední a východní Evropy si vedl ještě lépe.

Index PX:  914 bodů (+1.6% d/d); objem: 1 065 mil. Kč

Komentář k trhu

Index PX si polepšil dokonce o 1,6 %, nákupní zájem se ale soustředil pouze na bankovní sektor. Komerční banka podpořena nákupním doporučením od Citigroup, jejíž analytici upravili i cílovou cenu z 3900 na 4300 Kč, posílila o 2,8 % na 3780 Kč. Erste Group pak doháněla růst evropských bank z minulého týdne, když si připsala 3,9 % (378,2 Kč). Daleko od zájmu investorů však zůstává ČEZ, jenž uzavřel na 703,5 Kč (-0,57 %), ten v pátek oznámí své čtrtletní výsledky. Také NWR nedokázalo následovat pozitivní sentiment a odevzdalo 1 % (95 Kč). Aktivita investorů po bouřlivém červenci bude zřejmě nižší vhledem k absenci důležitých politických a ekonomických událostí, tento týden je navíc chudý i na makroekonomická data. Lehce pozitivní nálada by nicméně mohla ještě vydržet.

Průmyslová výroba – červen

Průmyslová výroba v červnu podle očekávání klesla o 2,2 % a jde o druhý pokles v řadě (-2,4% v květnu), ale stejně jako v květnu se částečně podepsaly kalendářní vlivy (-1 pracovní den). Po očištění o sezónní a kalendářní vlivy průmyslová výroba vzrostla meziročně o 0,4%, meziměsíčně klesla o 0,3 %m/m, což je o druhý meziměsíční pokles v řadě (-0,1% v květnu). Nejen celková čísla, ale ani struktura nepřináší výrazné překvapení a naplňuje se obrázek zpomalování domácího průmyslu kvůli vývoji v Evropě. 

Většina oborů vykazuje pokles produkce o 4–6%, z těch významných výroba základních kovů (-9 % r/r; příspěvek –0,5 p.b.). Naopak v růstu zůstává téměř jenom automobilový průmysl (+4 % r/r; příspěvek k růstu +0,8 p.b.) a navázané obory.  I přes utlumení růstovým faktorem zůstává export, celkové tržby klesly o 2 %  – tržby z vývozu (+4 %), tuzemské tržby (-1 %). Nové zakázky klesly o 3%.

Celkový obrázek je smíšený. Průmysl zpomaluje a daří se vlastně jenom pro-exportní výrobě aut, u většiny oboru je znatelná opatrnost a odpovídají předstihovým ukazatelům, jako jsou indexy nákupních manažerů, které se od dubna drží trvale v pásmu mírného poklesu. Po mírném růstu v 1Q (3,0%) domácí průmysl ve 2Q mírně klesl (-0,8%) a výhled na druhou polovinu roku zůstává spíše mírný pokles (cca –1%). Negativem je zhoršování výhledu v západní Evropě, včetně Německa. Za celý rok by výsledek průmyslu měl být kolem nuly.

Obchodní bilance – červen   

Obchodní bilance v červnu vykázala opět vysoký přebytek 29,4 mld. korun (17,6 mld. červen 2011) a dál se protahuje série rekordních výsledků zahraničního obchodu v letošním roce. Tempo exportu (6% r/r) je relativně solidní a přebytek zvyšují hlavně utlumené dovozy (+1 % ).Dovozy do české ekonomiky ve své struktuře naznačují utaženou investiční a spotřebitelskou poptávky, opět klesly dovozy polotovarů (-3%) a a po předchozím propadu mírně vzrostl dovoz spotřebního zboží (+ 3 % v červnu, –6% v květnu). Tomuto vývoji odpovídají poslední čísla z průmyslu, ale i maloobchodních tržeb. Z hlediska oborů nadále rostou exporty aut a strojů (+6 %). Podle metodiky národního pojetí platební bilance, zahraniční obchod vykázala přebytek 7,9 mld. korun (5,0 mld. červen 2011).

Data za zahraniční obchod zůstávají velmi silná a za první pololetí přebytek obchodní bilance dosáhl 170 mld. korun a meziročně vzrostl o 71 mld. Letošní přebytek obchodní bilance se tak může přiblížit hranici 200 mld. korun (cca 5% HDP).

Tip do článku - účto fakturace duben

Komentář k americkému trhu

Americkým akciovým trhům se podařilo navázat na páteční růstovou seanci v reakci na evropské události, kde Angela Merkelová podpořila plán ECB na akce na dluhopisových trzích. Výnosy španělských bondů tak klesaly. 

Retailový řetězec Best Buy rostl až 21% poté, co jeho zakladatel dal managementu nabídku na odkoupení společnosti v ceně 24 – 26 USD. Výrazně posilovala banka Citigroup +4,23 % poté, co oznámila, že prodá Diners club card business ve Velké británii a Irsku. V segmentech indexu S&P 500 rostly všechny sektory kromě defenzivních zdravotnických služeb a utilit, nejvíce rostly základní materiály+ 1,14%  a technologie +0,78%. Zajímavý posun směrem nahoru byl vidět u výrobců solárních panelů, americký First Solar přidal dalších +11,72%, Trina rostla +9,62%, Yingli +9,95%, dalších+ 5,91%, také vyrostla odepisovaná Nokia, která za 10 dní narostla už o 39%. Po ranním výkyvu lehce posílilo i euro +0,1%, posilovala ropa Brent +0,56%, WTI +0,79%. Závěr indexů: DJI 13 177,51 bodů +0,23%, S&P 500 1 394,23 bodů +0,23%, Nasdaq 2 989,91 bodů +0,74%.

Autor článku

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).