Hlavní navigace

Evropské PMI indexy budou potvrzeny na již zveřejněné úrovni

 Autor: Shutterstock
Výdaje na osobní spotřebu ve Spojených státech v červnu vzrostly o 0,4 % m/m (konsensus 0,3 %), osobní příjmy stouply o 0,2 % (konsenzus 0,3 %).
Jana Steckerová 3. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zprávy a události

Výdaje na osobní spotřebu ve Spojených státech v červnu vzrostly o 0,4 % m/m (konsensus 0,3 %), osobní příjmy stouply o 0,2 % (konsenzus 0,3 %). Jádrový deflátor osobní spotřeby (PCE), který je důležitý z hlediska měnové politiky Fedu, zůstal v souladu s tržním očekáváním beze změny na úrovni 1,6 %. Index ISM mapující průmyslovou aktivitu v okolí New Yorku v červenci vzrostl o více než 15 bodů na 60,7 bodu.

Maďarská obchodní bilance dosáhla v květnu přebytku 730 mil. EUR po dubnových 755 mil. EUR.

Trh se připravuje na data z amerického trhu práce

Kurz eura si včera vůči dolaru polepšil o 0,5 %, když posílil na 1,12 USD/EUR, ačkoli žádná data v eurozóně zveřejněna nebyla. Trh se tak již zřejmě připravuje na páteční klíčová data z amerického trhu práce (Nonfarm payrolls), která po excelentním výsledku v červnu mohou přinést zklamání.

Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn ADP report mapující počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru. Ten by podle konsenzu trhu měl dosáhnout 170 tisíc. ADP report by tak mohl napovědět, co lze od pátečních oficiálních statistik z amerického trhu práce (Nonfarm payrolls) očekávat (SG 140 tis.).

V eurozóně nás čekají pouze červencové PMI indexy z oblasti průmyslu a kompozitní indikátory. Jedná se však pouze o zpřesnění již zveřejněných dat a tak pravděpodobně velké překvapení nepřinesou. PMI index z oblasti služeb by měl být potvrzen na úrovni 52,7 bodu, kompozitní index pak na 52,9 bodu. To by bylo konzistentní s růstem HDP v Q3 16 o 0,3 % q/q (SG odhad počítá s růstem 0,4 % q/q).

Podle guvernéra Glapinského je zlotý značně podhodnocený

Česká koruna měla v průběhu úterka tendenci mírně ztrácet. Z ranních hodnot okolo 27,02 CZK/EUR se posunula směrem k úrovni 27,04 CZK/EUR. Ve srovnání se závěrem předchozího dne to však znamenalo v podstatě nulovou změnu. Podobně na tom byl i maďarský forint, který po oslabení k 312 HUF/EUR posílil zpět k ranním 311 HUF/EUR a den uzavřel se ztrátou necelého 0,1 %.

dan_z_prijmu

Nejlépe z celého regionu si v úterý vedl polský zlotý. Ten si na své konto připsal 0,8 %, když posílil na 4,32 PLN/EUR. Náladu mu vylepšilo zveřejnění nového plánu na konverzi úvěrů denominovaných ve švýcarských francích a také vystoupení guvernéra centrální banky Glapinského. Ten prohlásil, že konverze úvěrů nepředstavuje riziko pro polskou ekonomiku ani bankovní sektor. Konverze by měla být postupná a podle nového prezidentského návrhu by náklady na ní měly činit 3,6 – 4,0 mld. zlotých. Dopady jsou tak podstatně mírnější, než předpokládaly původní návrhy. Guvernér dále prohlásil, že polský zlotý je vůči euru výrazně podhodnocen a že úrokové sazby zůstanou v nadcházejících čtvrtletích pravděpodobně beze změny (1,5 %). Podle ekonomů SG však centrální banka může zvažovat snížení povinné míry minimálních rezerv (3,5 %), aby podpořila domácí investiční aktivitu.

V regionu budou dnes zveřejněny maďarské maloobchodní tržby za červen. Ty by si měly podle tržního konsenzu polepšit o 5,4 % y/y po květnových 5,7 %. Ve zbytku regionu bude kalendář ekonomických událostí prázdný. Kurz české koruny tak si bude muset počkat na čtvrtek, kdy zasedá Česká národní banka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).