Hlavní navigace

Evropské PMI by měly zaznamenat zlepšení

22. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Kurz nejobchodovanějšího měnového páru včera v průběhu tiskové konference M. Draghiho vystřelil z 1,13 USD/EUR až skoro k 1,14 USD/EUR, aby se po skončení tiskové konference znovu vrátil na hladinu 1,13 USD/EUR.

Počet nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti v USA v minulém týdnu klesnul o 6 tisíc na 247 tisíc, zatímco analytici očekávali zvýšení na 265 tisíc. Index filadelfského Fedu měřící obecné podmínky v ekonomice se propadnul z 12,4 bodu na 1,6 bodu, zatímco trh očekával pokles pouze na 9,0 bodu.

Evropská centrální banka ponechala své úrokové sazby beze změny. Depozitní sazba je na 0,4 %, repo sazba na 0,0 % a marginální zápůjční sazba činí 0,25 %. • Spotřebitelská důvěra v eurozóně si v dubnu podle očekávání mírně polepšila z –9,7 bodu na –9,3 bodu. Podíl dluhu na HDP v eurozóně v roce 2015 klesnul na 90,7 % z dolů revidovaných 92,0 % v roce 2014. • Podnikatelská důvěra ve Francii v dubnu zůstala beze změny na nahoru revidovaných 101 bodech (trh 100 bodů).

Euro v průběhu tiskové konference ECB vystřelilo

Kurz nejobchodovanějšího měnového páru včera v průběhu tiskové konference M. Draghiho vystřelil z 1,13 USD/EUR až skoro k 1,14 USD/EUR, aby se po skončení tiskové konference znovu vrátil na hladinu 1,13 USD/EUR. Důvod tohoto výletu není zřejmý. M. Draghi zdůraznil nezávislost ECB a zmínil, že současná měnově politická opatření mají v radě guvernérů jednohlasnou podporu. Tato opatření podle Draghiho povedou k dosažení inflačního cíle, ale nebude to hned. Prezident rady guvernérů se také vyjádřil pro změnu regulace bank vzhledem k jejich expozici na státní dluh. Její zavedení by však mělo proběhnout, tak aby nevyvolalo turbulence na trzích.

Dobré zprávy přinesla podnikatelská důvěra ve Francii, která vykázala mírně vyšší hodnotu, než očekávali analytici. To zatím odpovídá růstu francouzské ekonomiky ve druhém čtvrtletí o 0,3 % q/q, tedy blízko potenciálního růstu. Potěšily i údaje z amerického trhu práce. Počet nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti klesnul na hodnoty blízko minim z tohoto cyklu. Naopak horší výsledek přinesl index podmínek v ekonomice z dílny filadelfského Fedu. Zdá se, že zpracovatelský průmysl v USA nadále bojuje s konsolidací v energetickém sektoru a silnějším dolarem. Dobrou zprávou je, že problémy zpracovatelského průmyslu se zatím neprojevují v celkových statistikách zaměstnanosti.

Dnes nás čeká zveřejnění předběžných dubnových PMI indikátorů jak v Evropě, tak ve Spojených státech. PMI v eurozóně by měl podle ekonomů SG doznat mírného zlepšení jak ve složce služeb, tak ve své průmyslové složce. Celkový obrázek tedy ukazuje na stabilizaci po výkyvu směrem dolů ze začátku letošního roku. Předpokládaný výsledek odpovídá hospodářskému růstu v eurozóně o 0,35 – 0,40 % v prvním a druhém čtvrtletí roku. Ekonomové SG jsou však ve svých předpovědích o něco opatrnější, když očekávají růst o 0,3 % q/q v obou čtvrtletích.

Euroskupina se dnes bude zabývat situací v Řecku. Měla by ocenit pokrok, který Řecko udělalo zejména v posledních týdnech, nicméně evropští politici zdůrazní potřebu dalších reforem. Pozornost ale nebude upřena pouze na Řecko, bude se řešit i fiskální situace dalších zemí jako je Španělsko, Portugalsko a Itálie.

Regionální měny oslabovaly, koruna se drží

Kurz koruny se ani včera výrazněji neodchýlil od úrovně 27,02 CZK/EUR, která tvoří efektivní hladinu kurzového závazku ČNB. Mírně oslabil maďarský forint, který se dnes ráno obchoduje kolem 310 HUF/EUR. Nejhůře si vedl polský zlotý, který ztratil přes jedno procento. Ke slabším hodnotám ho poslalo zveřejnění zápisu z posledního zasedání centrální banky. Ze zápisu vyplývá, že většina bankovní rady považuje stabilní úrokové sazby jako nejlepší reakci na současnou ekonomickou situaci. V případě nutnosti pak někteří členové rady argumentovali ve prospěch výraznějšího snížení sazeb.

skoleni_4_3

Dnešek by měl na středoevropských trzích proběhnout klidně. V regionu nebudou zveřejněna žádná důležitá data.

Česká swapová křivka včera zvýšila svůj sklon, když na krátkém konci vzrostla o 2 bb a na dlouhém o 4 bb.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).