Hlavní navigace

Evropské banky si mohou u ECB říct o 250-350 mld. eur

21. 12. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Trhy ovládl optimismus před dnešním mimořádným tendrem Evropské centrální banky (ECB). Ta bankám nalije v neomezeném množství peníze na bezprecedentní dobu tří let.

Trhy čekají, že si banky mohou říci o 250–350 mld. eur. Optimisté věří, že banky mohou podobně jako v roce 2009 použít levné dlouhodobé úvěry od ECB na nákup vládního dluhu s vyšším výnosem.

To by mohlo vyřešit problém s napětím na řadě dluhopisových trhů eurozóny. Řada bank se ale na podobných obchodech spálila a s investicemi do vládního dluhu budou tentokrát hodně opatrní. Horší dostupnost zajištění vládních dluhopisů může banky také odrazovat.

Ty tak minimálně částečně použijí peněžní dárek od ECB k pokrytí vlastního dluhu splatného v roce 2012. A toho není málo, celých 720 mld. eur. A tak dnešní tender ECB, i když může sehrát pozitivní roli, sám o sobě zřejmě nebude stačit ke zklidnění napětí na trzích s vládními dluhopisy. Neboli, ECB bude stejně nakonec donucena k přímému skupování vládního dluhu v daleko větších objemech.

Důležitý efekt však může mít pumpování super-levných peněz bankám na trzích, kde jsou primárním zdrojem obav právě banky – tedy Španělsko. Hlavní rizika pro španělskou kasu, která hospodaří s nízkým veřejným dluhem a zlepšujícími se deficity veřejných financí, jsou právě banky zatížené stigmatem splaskající realitní bubliny.

Právě španělské banky mají v roce 2012 druhý největší splatný dluh v celé eurozóně (okolo 150 mld. eur) a tříletý tendr ECB jim může hodně pomoci. Na druhé straně problém italského dluhopisového trhu je daleko více v samotné velikosti vládního dluhu a méně v problémech bankovního sektoru, které jsou odvozené od vysokého podílu vládního dluhu v bilancích.

I proto poslední aukce španělského desetiletého dluhopisu dopadla při srovnání s italskou vcelku dobře. Také rozpětí mezi italským a španělským výnosem se od začátku prosince vyvíjí jednoznačně ve prospěch španělského dluhu.

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).