Hlavní navigace

Evropské banky se bojí a hromadí hotovost u ECB

Jan Bureš

Banky v eurozóně rozhodně neoplývají optimismem. Přes Vánoce uložily u ECB rekordní objem peněz, celých 412 mld. eur. Je to přitom jen týden poté, co si evropské banky u ECB půjčily na tři roky mamutí sumu 489 mld. eur.

Doba čtení: 1 minuta

To není dobré znamení a ukazuje se, že banky mají strach levné peníze od ECB posílat dál. Evropští centrální bankéři přitom počítají s tím, že poslední tříletý tendr zalil banky hotovostí a umožní jim dál poskytovat úvěry a současně nakupovat do bilancí dluhopisy z kolabujícího italského (a španělského) dluhopisového trhu. Pokud ale banky nejsou necelých 500 mld. eur od ECB ochotné uložit ani na mezibankovním trhu, je tu něco špatně.

Se silnějšími závěry je sice na místě počkat až do nového roku. Pokud si ale banky půjčily od ECB na tři roky za 1 % a ukládají teď značnou část na-půjčovaných peněz zpátky u ECB (přes noc) za 0,25 %, není to dobré znamení. Ukazuje, že banky jsou ochotné nést z napůjčovaných peněz krátkodobou ztrátu a pravděpodobně je chtějí nechat stranou ne na nové úvěry nebo nákupy vládních dluhopisů, ale jako “jistou rezervu” na splacení vlastního dluhu. Toho je příští rok splatného více než za 700 mld.eur.

dan_z_prijmu

Dalším testem nálady na evropských trzích budou dnešní a zítřejší dluhopisové aukce v Itálii. Dnes Italové na trzích prodávají vedle pokladničních poukázek dvouleté dluhopisy za 2,5 mld. eur. Pravý test ale přijde ve čtvrtek, kdy se budou snažit udat desetileté papíry za 5–8 mld. eur. Včera se přitom italský desetiletý výnos znovu vyšplhal nad 7,00 %.

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Našli jste v článku chybu?