Hlavní navigace

Evropské akciové trhy dnes pokračují v poklesu

Miroslav Adamkovič

A to ačkoli většinu intradenních ztrát hlavní indexy odpoledne smazaly po nečekaně dobrých datech o vývoji osobních příjmů v USA

Doba čtení: 1 minuta

Zprávy ze starého kontinentu ale nijak pozitivní nebyly, ať už jde o makrodata jako pokles německých maloobchodních tržeb nebo firemní výsledky. Kvartální zisk Shellu byl o desetinu nižší než odhady a farmaceutická společnost AstraZeneca zklamala svým výhledem hospodaření v letošním roce, kdy očekává silnější tlak výrobců generik na své marže. Na rozdíl od včerejška se daří italskému indexu, který podporuje silný růst akcií STMicroelectronics a mírná korekce včerejšího propadu Saipemu stejně jako zájem investorů o tamní banky v čele s Unicreditem.

Index PX po většinu dne ztrácel a optimismus zde převládl až necelou hodinu před koncem obchodování.

Podíl na otočení směru indexu mají zejména akcie vídeňské dvojice Erste Bank a VIG. PX dnešním ziskem 0,35 % zmírnil lednový pokles na 1,7 %, což znamená téměř o 5 procentních bodů slabší výsledek než v případě širokého evropského indexu DJ Stoxx600. Makrodata dnes nijak nepomohla akciím NWR a CME, které odepsaly 6,2 %, resp. 3,9 %. NWR byla zároveň se ztrátou 15 % nejhorším pražským titulem končícího měsíce. Lednovým vítězem je pak ziskem 14 % Orco.

Našli jste v článku chybu?