Hlavní navigace

Evropské akcie zakončují týden poklesem

Miroslav Adamkovič

Evropské akcie zakončují týden poklesem o v průměru 0,3 %, a to navzdory krátkodobému posilování po informaci, že Čína zruší minimální hranici pro úročení bankovních úvěrů, kterou se země bránila přehřátí ekonomiky.

Doba čtení: 1 minuta

Nedaří se především farmaceutickým a technologickým titulům, naopak převážně posilují akcie telekomů a energetik. Největším pohybem v rámci indexu EuroStoxx50 je více než 2% pokles akcií německého softwarového gigantu SAP. Management firmy včera snížil výhled růstu tržeb, na což dnes reagovala řada analytiků. Zvýšení výhledu prodejů v USA naopak pomohlo švédskému výrobci domácích spotřebičů Electrolux, jehož akcie si polepšily o 5 %.

dan_z_prijmu

Americké ackie otevřely do mírných ztrát, výjimkou je ovšem technologický index Nasdaq klesající o 0,8 %, na čemž se nejvíce podílí osmiprocentní propad akcií Microsoftu po zklamání ze včera oznámených výsledků.

Pražský index PX v pátek oslabil o 0,86 %. Důvodem je zejména 4% propad akcií Erste, která oznámila výsledky úpisu nových akcií, po němž se podíl hlavního akcionáře Erste Stiftung snížil o více než 3 procentní body na 15 %. Zároveň maďarská vláda oznámila, že chce přijmout zákon, který jí umožní zpětně upravit podmínky cizoměnových úvěrů, což pro místní banky včetně dcery Erste Group znamená riziko dalších výrazných ztrát.Nedařilo se však ani akciím Orca a NWR. V souladu s vývojem na hlavních trzích si naopak o procento polepšily akcie Telefoniky ČR.

Našli jste v článku chybu?