Hlavní navigace

Evropské akcie zakončují týden poklesem

19. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropské akcie zakončují týden poklesem o v průměru 0,3 %, a to navzdory krátkodobému posilování po informaci, že Čína zruší minimální hranici pro úročení bankovních úvěrů, kterou se země bránila přehřátí ekonomiky.

Nedaří se především farmaceutickým a technologickým titulům, naopak převážně posilují akcie telekomů a energetik. Největším pohybem v rámci indexu EuroStoxx50 je více než 2% pokles akcií německého softwarového gigantu SAP. Management firmy včera snížil výhled růstu tržeb, na což dnes reagovala řada analytiků. Zvýšení výhledu prodejů v USA naopak pomohlo švédskému výrobci domácích spotřebičů Electrolux, jehož akcie si polepšily o 5 %.

legislativni_zmeny_21

Americké ackie otevřely do mírných ztrát, výjimkou je ovšem technologický index Nasdaq klesající o 0,8 %, na čemž se nejvíce podílí osmiprocentní propad akcií Microsoftu po zklamání ze včera oznámených výsledků.

Pražský index PX v pátek oslabil o 0,86 %. Důvodem je zejména 4% propad akcií Erste, která oznámila výsledky úpisu nových akcií, po němž se podíl hlavního akcionáře Erste Stiftung snížil o více než 3 procentní body na 15 %. Zároveň maďarská vláda oznámila, že chce přijmout zákon, který jí umožní zpětně upravit podmínky cizoměnových úvěrů, což pro místní banky včetně dcery Erste Group znamená riziko dalších výrazných ztrát.Nedařilo se však ani akciím Orca a NWR. V souladu s vývojem na hlavních trzích si naopak o procento polepšily akcie Telefoniky ČR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).