Hlavní navigace

Evropské akcie silně rostou, s výjimkou pražské burzy

7. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po Velikonocích vstoupily evropské burzy do obchodování výrazným růstem, roste i americký index S&P 500. Pražská burza naopak výrazně zaostala za vývojem ostatních.

Po Velikonocích vstoupily evropské burzy do obchodování výrazným růstem. Index Stoxx 600 v závěru seance roste o 1,5 % a míří tak k nejvyšší úrovni od roku 2000. Za panujícím optimismem stojí především prohlášení některých amerických centrálních bankéřů (Dennis Lockhart, William Dudley) ohledně pozdějšího a pozvolnějšího zvyšování úrokových sazeb v USA. Daří se všem sektorům, vůbec nejlépe a s velkým předstihem před ostatními pak energetickému odvětví, které přidává bezmála čtyři procenta. To reaguje především na pondělní nárůst cen ropy. O dvě procenta pak ještě rostou komoditní firmy a síťová odvětví.

Účto_tip_změny21

Americký index S&P 500 na počátku úterní seance přidává zhruba čtvrt procenta, když rostou farmaceutické a energetické tituly. To podstatné začne investory zajímat od zítřka, kdy neoficiálně startuje výsledková sezóna. Očekávání přinášejí velké nejistoty, a pokud se vskutku naplní, mělo by se jednat o nejhorší výsledky za několik posledních let. Dle agentury FactSet by se totiž zisk na akcii u společností v rámci indexu S&P 500 měl letos snížit o 8,2 %. Tržby za první čtvrtletí by pak měly klesnout o 4,2 %.

Pražská burza dnes vzrostla o dvě desetiny procenta, výrazně tak zaostala za vývojem v západní Evropě. Nahoru ji táhly především oba rakouské finanční tituly (Erste +1,0 %, VIG +0,7 %), v kladné nule zakončily i akcie Komerční banky. Vůbec nejlépe se ale dařilo Unipetrolu, který si polepšil o 4,7 %. Naopak nejhorším titulem se staly akcie NWR (-2,9 %). Druhou nejhorší emisí byly akcie ČEZ, které ztratily 1,2 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).