Hlavní navigace

Evropské akcie by letos investor opomenout neměl

7. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Ken Teegardin (Flickr.com)
Jeden z našich předpokladů vývoje na globálních finančních trzích pro letošní rok je obnovený růst cen ropy k úrovním 60 USD za barel.

Kromě samotné investice do černého zlata by mohla profitovat i jiná aktiva jako například dluhopisy navázané na inflaci, měny komoditních států či akcie sektorů s vysokou expozicí vůči ropě. Příznivým faktorem pro akciový trh by měly být i akvizice a fúze a posun kapitálové struktury podniků směrem k vyššímu zadlužení.

Z pohledu regionální alokace preferujeme především eurozónu před Spojenými státy. Expozici vůči americkým akciím či dluhopisům doporučujeme snížit, když centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb a ocenění akcií již dosáhlo vysokých úrovní. Naproti tomu eurozóna se jeví jako atraktivnější, když ECB bude dále měnovou politiku uvolňovat a hospodářský růst by měl dále zrychlit. V Asii by se mělo dařit japonským nebo indickým indexům. Akcie japonských firem by měly těžit ze zlepšující se ziskovosti, která má prostor pro růst mimo jiné díky relativně nízkému zadlužení.

skoleni_29_6

Po pěti letech propadu cen aktiv rozvíjejících se trhů by mohly půdu pod nohama nalézat i tyto instrumenty. Především východoevropská aktiva by mohla těžit ze zlepšujících se fundamentů, levného ocenění a uvolněné měnové politiky.

Pražská burza by letos na základě našich odhadů mohla nabídnout potenciál zhruba 17 %. Přes aktuální nepříznivý vývoj patří mezi nejpreferovanější tituly tuzemského parketu ČEZ, který by měl nabízet velmi atraktivní dividendový výnos. Nákupní doporučení máme i pro textilku Pegas, zajímavé zisky by mohly přinést i investice do finančních titulů.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).