Hlavní navigace

Evropská rada se dnes sejde k projednání situace po britském referendu

28. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
I druhý pracovní den po zveřejnění výsledku britského referenda pokračovala britská libra ve svém oslabování a dále prohlubovala své ztráty, což znamenalo posunutí kurzu na nejslabší librovou úroveň za poslední více než tři dekády.

Agentura S&P snížila britský rating o dva stupně z AAA na AA

Předběžný červnový PMI z amerického sektoru služeb zaznamenal stagnaci na květnových 51,3 bodu. Tržní konsensus přitom počítal se vzestupem na 51,9 bodu. Celkový kompozitní ukazatel tak zaznamenal zlepšení z květnových 50,9 bodu na 51,2 bodu za červen. • Červnový Fed index průmyslové aktivity z Dallasu zaznamenal mírné zlepšení na –18,3 bodu z květnových –20,8 bodu. Čekal se ale lepší výsledek na –15,0 bodu.

Meziroční tempo růstu peněžního agregátu M3 zrychlilo z dubnových 4,6 % na květnových 4,9 %. Výsledek tak překonal tržní očekávání ve výši 4,8 % y/y.

Celkový ekonomický sentiment v Maďarsku zaznamenal zhoršení, když jeho index poklesl z květnových –3,2 bodu na červnových –3,7 bodu. Zatímco indikátor podnikatelské důvěry zaznamenal zhoršení z 2,3 bodu na 1,7 bodu, index spotřebitelské důvěry spadl z 18,9 bodu na –19,2 bodu.

Libra dále ztrácí na nejslabší úrovně od roku 1985

I druhý pracovní den po zveřejnění výsledku britského referenda pokračovala britská libra ve svém oslabování a dále prohlubovala své ztráty, což znamenalo posunutí kurzu na nejslabší librovou úroveň za poslední více než tři dekády. Na finančních trzích byla patrná silná averze investorů k riziku, které se podepsala na zhodnocování amerického dolaru vůči většině klíčových světových měn. Proti euru tak dolar testoval hladinu 1,10 USD/EUR, která nakonec odolala.

Dnešní ekonomický kalendář přinese zajímavá data především ze Spojených států. Finální čísla HDP za Q1 17 by oproti předchozímu odhadu měla být mírně vylepšena, zlepšení pak očekáváme i od červnové spotřebitelské důvěry. Pozornosti investorů neuniknou ani dubnové statistiky z trhu nemovitostí. Nicméně pokud data výrazně nezklamou, těžko v současné situaci nejistoty po brexitu očekávat výraznější a hlavně dlouhodobější posilování eura.

Koruna proti euru letos nejslabší

Na středoevropských devizových trzích byl ještě včera cítit dozvuk čtvrtečního britského referenda. Protože i na počátku nového pracovního týdne pokračoval výprodej na akciových trzích a celkově byl patrný růst averze investorů k riziku, přetrvával i na středoevropských měnách tlak na znehodnocování místních měn. Polský zlotý během včerejška odepisoval vůči euru až půl procenta, o něco menší ztráty zaznamenal maďarský forint. Prodejní tlaky byly patrné i na koruně, kde se kurz krátce dostal až téměř ke 27,17 CZK/EUR. Takto slabá česká měna ještě letos nebyla.

skoleni_29_6

Z fundamentálního pohledu byl včerejší den nezajímavý a dnešek na tom nic nezmění. Těžko očekávat, že by se nejistota kolem dalšího vývoje vztahu Velká Británie-EU rychle snížila. Středoevropské měny by měly i nadále testovat spíše slabší úrovně. Technická analýza pro českou korunu naznačuje, že prolomení úrovně rezistence 27,15 CZK/EUR by otevřelo prostor pro posun k další technické hladině 27,25 CZK/EUR.

Korunové výnosy se na delším konci křivky během včerejška opět snížily, a to zhruba o 2 bb. Sledovaly tak vývoj svého eurového protějšku, za kterým ale zaostávaly. Pokles eurových sazeb totiž činil 4 bb. Krátký konec české výnosové křivky žádný významnější pohyb nezaznamenal.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).