Hlavní navigace

Evropská měna si vůči dolaru připisovala mírné zisky

15. 11. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Euru se včera vůči dolaru dařilo, když společná evropská měna si polepšila z ranních úrovní okolo 1,2720 USD/EUR na 1,2750. Nicméně tyto mírné zisky jsou jen částečnou korekcí ztrát z předchozích dnů.

Včera zveřejněná ekonomická data zklamala. V USA byly zveřejněny maloobchodní tržby za říjen, které jsou indikací, jak se daří spotřebě domácností v posledním čtvrtletí letošního roku. Celkový maloobchod v říjnu poklesl o 0,3 % meziměsíčně. Tzv. kontrolní skupina, která se používá při výpočtu spotřebních výdajů, pak poklesla o 0,1 % m/m, když trh očekával růst o 0,4 %. Lepší data však nepřišla ani z Evropy, kde zklamala německá průmyslová výroba, když se propadla o 2,5 %.

Dnes bude kalendář nabitý. V eurozóně budou zveřejněny údaje o HDP za třetí čtvrtletí letošního roku. Za celou EMU naši kolegové z SG očekávají stagnaci, růst o 0,2 % mezikvartálně nastal v souladu s naším očekáváním v Německu a ve Francii. Na druhou stranu jižní státy by měly zůstat v recesi, když v Itálii i ve Španělsku naši kolegové z SG očekávají pokles o 0,3 % q/q. Kromě údajů o HDP bude zveřejněna i říjnová inflace v EMU a ve Velké Británii maloobchodní tržby. Z USA se také dočkáme říjnové inflace, pro trhy zajímavější však budou regionální průmyslové indexy důvěry (Philadelphia a New York), u kterých naši kolegové z SG očekávají hluboké propady.

Hurikán Sandy do dat přináší v současné době volatilitu, což se týká téměř většiny údajů z reálné ekonomiky. I pravidelné týdenní žádosti v nezaměstnanosti jsou tímto hurikánem ovlivněny. Minulý týden kvůli tomu poklesly na 355 tis. (nebylo jak podat žádost v postižených oblastech), tento týden by však mohly vyskočit až na 400 tis.

Riziková aktiva ve středu ztrácela, regionální měny se však držely

Špatná data z eurozóny a nepříliš dobré americké maloobchodní tržby se podepsaly na výprodejích rizikových aktiv. Například evropské akcie ztrácely 0,8 %. Naproti tomu z regionálních měn ztrácel pouze maďarský forint, česká koruna byla víceméně stabilní a zisky si dokonce připisoval polský zlotý. Volatilita na české koruně byla nízká, když koruna se vůči euru během dne obchodovala v úzkém pásmu 25,43–25,52 CZK/EUR.

Z regionálních dat jsme se včera dočkali pouze polské inflace za říjen. Ta decelerovala z 3,8 % y/y na 3,4 %, čímž se dostala pod horní hranu inflačního cíle poprvé od prosince 2010. Náš polský kolega z SG očekává inflaci mírně nad 3,0 % na konci letošního roku a inflační cíl ve výší 2,5 % by měl být dosáhnut v prvním čtvrtletí příštího roku. Říjnová inflace je dalším argumentem pro polskou centrální banku, aby na prosincovém zasedání dále snížila svoji klíčovou sazbu.

Dnes bude zveřejněn český a maďarský HDP za třetí čtvrtletí a také české ceny z průmyslu a zemědělství. Domácí ekonomika se nachází v recesi. Zpřesněná data o HDP ukázala na propad české ekonomiky ve druhém čtvrtletí o 0,2 % mezikvartálně (-1,0 % y/y). Revize k lepšímu proběhla u prvního čtvrtletí, nicméně stále v tomto čtvrtletí nastal výrazný propad o 0,6 % q/q. Recese tak v české ekonomice probíhá již od konce loňského roku. Asi nejvíce alarmující je vysoký propad spotřeby domácností, která byla nižší v Q1 o 1,8 % q/q a v Q2 o 1,1 % q/q. Pokud se podíváme na maloobchodní prodeje (s vyloučením segmentu aut či s tímto segmentem), tak ty na velký propad neukazovaly.

Uvidíme, zda statistický úřad nepřistoupí k revizi spotřeby domácností v budoucnu.  Pro třetí čtvrtletí očekáváme, že by se spotřeba domácností mohla zvýšit o 0,3 %, což je jen nepatrná korekce předchozího vývoje. Spotřeba vlády se v prvních dvou čtvrtletích kumulativně mírně zvýšila, ve třetím čtvrtletí zde očekáváme stagnaci.

Velmi volatilní vývoj zaznamenaly v první polovině letošního roku fixní investice, které nejdříve poklesly o 8,0 %, aby ve druhém čtvrtletí vzrostly o 7,0 % (na zvýšené volatilitě u fixních investic a ve stavebnictví se podílely únorové mrazy). Ve třetím čtvrtletí očekáváme pokles investic o 4,0 % q/q. Příspěvek čistých exportů do dynamiky HDP ve třetím čtvrtletí by měl být neutrální, pozitivní příspěvek naopak očekáváme od zásob. Celkově by dle našeho odhadu měla ekonomika ve třetím čtvrtletí stagnovat. Česká národní banka pak očekává mírný růst o 0,2 % mezikvartálně, konsensus trhu naopak pokles o 0,2 %.

Ceny průmyslových výrobců by měly v říjnu stagnovat. Korekce na cenách ropy v korunovém vyjádření by měla tlačit ceny rafinovaných ropných výrobků dolů, na druhou stranu růst cen v zemědělství by měl tlačit nahoru ceny v potravinářském průmyslu. Meziroční dynamika produkčních cen by měla stagnovat na úrovni 1,7 %.

Zprávy a události

Americké maloobchodní tržby v říjnu poklesly o 0,3 % meziměsíčně (trh –0,2 %). Bez prodejů aut a pohonných hmot byly nižší o 0,3 % (trh +0,4 %). Podnikové zásoby v září vzrostly o 0,7 % m/m (trh +0,6 %). Produkční ceny v říjnu poklesly o 0,2 % m/m (trh +0,2 %). Meziroční dynamika pak mírně akcelerovala z 2,1 % na 2,3 %.

skoleni_8_6

Reálný HDP v Řecku v Q3 poklesl o 7,2 % y/y (v Q2 –6,3 % y/y). Německá průmyslová produkce se v září propadla o 2,5 % m/m (trh –2,0 %). Meziročně byla produkce nižší o 2,3 %.Německý HDP se v druhém čtvrtletí zvýšil o 0,2 % mezikvartálně, stejně rostla i Francie. 

Polská spotřebitelská inflace v říjnu v souladu s očekáváním decelerovala z 3,8 % y/y na 3,4 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).