Hlavní navigace

Evropská měna si během minulého týdne připisovala ztráty

Jiří Škop

A to když oslabila z úrovní okolo 1,3000 USD/EUR až na dnešních ranních 1,2850. Nejnižší úroveň však kurz dosáhl již ve středu na úrovni 1,2751, od té doby tak euro své ztráty mírně konsolidovalo.

Doba čtení: 3 minuty

Páteční zprávy a události

Čínský průmyslový PMI index se v březnu zlepšil z 50,1 bodu na 50,9 bodu (trh 51,2 bodu). HSBC PMI index, který zahrnuje menší podniky, se pak v souladu s očekáváním zlepšil z 50,4 bodu na 51,6 bodu.

Americké osobní příjmy se v únoru zvýšily o 1,1 % meziměsíčně (trh +0,8 %). Výdaje pak byly za stejný měsíc vyšší o 0,7 % (trh +0,6 %). Jádrový PCE deflátor se v únoru zvýšil meziročně o 1,3 %, což bylo stejně jako v předchozím měsíci. Spotřebitelská důvěra University of Michigan byla v březnu výrazně revidována nahoru ze 71,8 bodu na 78,6 bodu (trh 72,6 bodu). Výdaje ve stavebnictví se v únoru zvýšily o 1,2 % meziměsíčně (trh 1,0 %). Průmyslový ISM index se v březnu zhoršil z 54,2 bodu na 51,3 bodu (trh 54,0 bodu).

Řecké maloobchodní tržby se v lednu propadly o 16,2 % y/y (v prosinci –7,8 %).Česká peněžní zásoba se v únoru zvýšila o 4,0 % y/y, v lednu byla vyšší o 4,6 %. Polská inflační očekávání decelerovala z 2,2 % v únoru na 1,6 % v březnu (trh 1,7 %). Maďarské produkční ceny se v únoru meziměsíčně zvýšily o 0,4 % (+0,8 % y/y).

Euro minulý týden započalo korekci, v dalších týdnech by v tom mělo pokračovat

Včera zveřejněná data zklamala. Horší byl zejména americký průmyslový ISM index, který se propadl z 54,2 bodu na 51,3 bodu. Při pohledu na strukturu však dobře dopadla složka zaměstnanosti a nové objednávky, které dále rostly. Za očekáváním skončil i čínský PMI index z průmyslu, nicméně zde může hrát svoji roli i napětí na Korejském poloostrově.

Tento týden bude nabitý zajímavými událostmi. Dnes budou zveřejněny průmyslové PMI indexy napříč celou Evropou (i když za celou EMU, Německo a Francii se bude jednat pouze o upřesnění). Ve středu stojí za zmínku čínský PMI index ze služeb a americký ADP report z trhu práce (předskokan pátečního reportu). A nakonec v pátek bude zveřejněn klíčový report z trhu práce. Naši kolegové z SG očekávají opět dobré číslo okolo 230 tis. nových pracovních míst (v únoru to bylo 236 tis.). Nicméně i tak by nezaměstnanost měla pouze stagnovat na úrovni 7,7 %.  Zasedat však budou i centrální bankéři – a to v Japonsku, Velké Británii a v EMU. Asi nejvíce se očekává od japonské centrální banky, která by pod novým vedením měla představit nový stimulus na podporu ekonomiky. Od ECB se příliš neočekává, i když riziko snížení sazeb existuje. Nicméně další snížení sazeb by stejně státům na jihu Evropy příliš nepomohlo. Zajímavá bude ovšem tisková konference, kde mnoho otázek bude směřovat na Kypr.

Resistence 25,80 CZK/EUR by měla bránit koruně v dalších ztrátách

Česká koruna se během celého minulého týdne držela poblíž úrovně 24,80 CZK/EUR. Ani v pátek se obchodování příliš nelišilo od předchozích dnů, když kurz CZK/EUR se držel v relativně úzkém pásmu 25,73–25,80 s tendencí mírně dolů. Bez výraznějších změn se minulý týden obchodoval i polský zlotý, jedinou měnou v ziscích tak byl maďarský forint, který posílil přibližně o 1 %. Forintu pomohlo zasedání centrální banky, která snížila svoji klíčovou sazbu o 25 bb. Někteří hráči na trhu však spekulovali na výraznější pokles.

dan_z_prijmu

Hladina 24,80 CZK/EUR se ukazuje jako relativně silná resistence a k jejímu překonání by bylo zapotřebí výraznější zklamání z domácí ekonomiky či eskalování dluhové krize v EMU. Kurz koruny okolo 25,50 CZK/EUR centrálním bankéřům vyhovuje, i z tohoto pohledu by se tak koruna měla držet v pásmu 25,30–25,80 CZK/EUR. Jelikož jsme nyní v horní části pásma, z technického pohledu tak hrozí spíše pohyb směrem dolů. Data zveřejněná v tomto týdnu by neměla být dostatečná k tomu, aby se horní hrana pásma ocitla pod výrazným tlakem. Jak je stále více jasné, centrální bankéři by začali přímo intervenovat na trhu pouze v případě hrozby deflační spirály. Na tu ovšem naše prognóza ani současná data neukazují.Dnes se dočkáme z domácí ekonomiky zveřejnění průmyslového PMI indexu za březen, který by se dle naší předpovědi mohl vyšplhat nad hladinu 50 bodů, tedy do pásma expanze. Zajímavější však budou čtvrteční maloobchodní tržby za únor, u kterých očekáváme pokles o 3,1 % meziročně.

Maloobchodní tržby by měly v únoru poklesnout o 0,4 % m/m (SA, WDA) kvůli nižším prodejům aut. Prosinec loňského roku byl pro maloobchodníky úspěšný měsíc. Nicméně zhoršení na začátku letošního roku se dalo očekávat kvůli pokračující fiskální konsolidaci (zejména zvýšení DPH a změny u daně z příjmů) a zhoršujícímu se trhu práce (nízký růst mezd a hlavně rostoucí míra nezaměstnanosti).

Našli jste v článku chybu?