Hlavní navigace

Evropská měna pokračovala na začátku týdne v korekci

13. 8. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

I na začátku týdne pokračovalo euro v korekci svých předchozích zisků, kterou započalo již v pátek. Kurz USD/EUR se tak posunul z úrovní okolo 1,3330 na dnešních ranních 1,3300.

Zprávy a události

Řecký HDP v druhém čtvrtletí poklesl o 4,6 % meziročně (trh –4,9 %). V prvním čtvrtletí to bylo o 5,6 % y/y.

Český běžný účet skončil v červnu v deficitu 3,2 mld. CZK (trh –1,1 mld. CZK). Polský běžný účet za stejné období vykázal přebytek 574 mil. EUR (trh 220 mil.).

Kromě řeckého HDP jsme se žádných zajímavých zpráv z obou stran Atlantiku nedočkali. Řecká ekonomika se v Q2 propadla o 4,6 % meziročně, což byl lepší výsledek ve srovnání s tržním odhadem (-4,9 %) i ve srovnání s prvním čtvrtletím ( 5,6 %). Nicméně i tento lepší výsledek nestačí k tomu, aby Řecko splnilo cíle, které byly stanoveny při jeho záchraně. Tamní ekonomika je v recesi již šest let a od roku 2008 se propadla o 23 %. Důležité pro tuto zemi bude zářijové a říjnové setkání se zahraničními investory (EU a MMF), kde budou zpřesněny prognózy a budou probíhat další jednání ohledně záchranné půjčky.

Z ekonomických údajů se dnes dočkáme průmyslové produkce v EMU (SG +1,1 % m/m) a německého ZEW indexu, kde se očekává zlepšení u obou složek (u složky ohodnocující současnou situaci i u složky očekávání). Zajímavější však budou data o HDP za druhé čtvrtletí, která však budou zveřejněna až ve středu. Z USA pak rozhodně stojí za zmínku maloobchodní tržby za červenec. Ekonomové SG očekávají slušný růst o 0,8 % meziměsíčně, bez volatilních aut a pohonných hmot by se prodeje měly zvýšit dokonce o 1,1 %. Pokud se očekávání našich kolegů z SG naplní, dolar by měl pokračovat v dalších ziscích.

Česká koruna na začátku týdne bez výrazných změn

Česká koruna měla na začátku týdne tendenci oslabovat, když se dopoledne vyšplhala z ranních úrovní okolo 25,85 CZK/EUR na 25,92. Nicméně odpoledne začala své ztráty umazávat a vrátila se zpět na ranní úrovně okolo 25,85 CZK/EUR. Obchodování na polském zlotém se příliš nelišilo, pouze maďarská měna nestačila své ztráty plně vymazat. V podobném duchu pak probíhalo obchodování i na dalších rizikových aktivech, například evropské akcie se pohybovaly nejvíce v červených číslech těsně před polednem.

Včera byl zveřejněn český běžný účet za červen, který naplnil naše očekávání. Celkový deficit dosáhl pouze 3,2 mld. CZK, což bylo o 7,8 mld. meziročně více. Největší zásluhu na tom měla bilance se zbožím a transfery (+5,2 mld. CZK y/y a +3,5 mld.), mírné meziroční zhoršení pak zaznamenala bilance s výnosy (-0,9 mld.). Pozitivní trend u běžného účtu tak i dále pokračuje, k HDP se běžný účet zlepšil oproti předchozímu měsíci o 0,2 pb na –1,7 %. Ještě na konci roku dosahoval deficit běžného účtu k HDP 2,5 %.

legislativni_zmeny_21

Dnes se v regionu dočkáme pouze maďarské inflace za červenec. Trhy však budou mnohem více zajímat údaje o HDP za druhé čtvrtletí, které budou zveřejněny ve středu. Polská i maďarská ekonomika by si dle šetření agentury Bloomberg měly polepšit o 0,3 % mezikvartálně. Nejvíce se očekává ovšem od domácí ekonomiky, kde by se měl HDP zvýšit o 0,5 %. My očekáváme dokonce ještě více (+1,0 %). Pokud by se náš odhad naplnil, vyšší HDP by kompenzovalo z pohledu ČNB nižší inflaci a domácí data by se tak pro ČNB nevyvíjela v protiinflačním směru. Verbální intervence proti koruně by poté nemusely být tak silné. Stále však platí, že koruna v pásmu 26,00–26,50 CZK/EUR by centrální bance patrně vyhovovala.

Česká swapová výnosová křivka v pondělí poklesla. Kratší konec se snížil přibližně o 2 bb a delší o 1 bb. Ministerstvo financí zveřejnilo emisní kalendář pro září, když plánuje znovuotevření emisí dluhopisů 3,75/20, 2,50/28, 1,50/19 a VAR/23. Zároveň potvrdilo, že v Q3 proběhnou aukce dluhopisů nejvýše za 40 mld. CZK.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).