Hlavní navigace

Evropská komise zveřejnila svou podzimní makroprognózu

5. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Čerstvá prognóza vidí pro rok 2016 slabší růst HDP eurozóny a především nižší inflaci, než co čekala prognóze zveřejněná letos na jaře.

Čerstvá prognóza vidí pro rok 2016 slabší růst HDP eurozóny a především nižší inflaci, než co čekala prognóze zveřejněná letos na jaře. Přesto: růst HDP na úrovni 1,8 %, předpokládaný Evropskou komisí pro rok 2016, se mi jeví jeví jako stále příliš optimistická prognóza. Růst ekonomiky eurozóny může být spíše o několik desetin procentního bodu nižší, projevit se zde může momentálně slábnoucí růst rozvíjejících se ekonomik.

Naopak, prognóza inflace v eurozóně v oblasti 1 % se pro rok 2016 zdá být realistická, i když cena ropy a možnost slabšího růstu HDP naznačuje, že jsou zde rizika spíše ve směru nižší než očekávané inflace. V každém případě: inflace v eurozóně zůstane pod cílem Evropské centrální banky jak v roce 2016, tak velmi pravděpodobně i v roce 2017 a ECB již na svém říjnovém zasedání avizovala, že na zasedání počátkem prosince dále uvolní svou měnovou politiku, aby tak zmírnila riziko dlouhodobějšího setrvání inflace na velmi nízkých úrovních.

Evropská unie jako celek by v roce 2016 měla dle Evropské komise růst tempem 2 %, což by znamenalo mírné zrychlení z 1,9 %, jež Evropská komise očekává pro letošní rok.

I zde ale vidím riziko ve směru mírně slabšího růstu, neboť se nemusí naplnit výše zmíněná relativně optimistická prognóza pro eurozónu, jež má v rámci výkonu HDP Evropské unie jako celku samozřejmě rozhodující váhu.

skoleni_29_6

Růst české ekonomiky by měl zpomalit ze 4,3 % (prognóza Evropské komise pro letošní rok) na 2,2 %. To se mi zdá být jako realistický předpoklad (sám očekávám růst HDP České republiky 4,2 % v roce letošním a 2,1 % v roce 2016).

Komplexní ekonomické prognózy typu prognózy Evropské komise anebo třeba Mezinárodního měnového fondu mají nevýhodu v tom, že v důsledku jejich širokého záběru si jejich příprava žádá určitý čas a během přípravy tak některé předpoklady a následně i konečné výstupy prognózy mohou „zastarat“. Na druhou stranu právě komplexnost těchto prognóz přináší hodnotu sama o sobě, neboť nabízí porovnání aktuální situace a výhledu ekonomik napříč velkým množstvím zemí. Konkrétně dnešek je v Evropě doslova nabitý řadou zajímavých dat a dalších událostí souvisejících s děním v ekonomice a na finančních trzích, podzimní prognóza Evropské komise je nicméně dokumentem, jenž v tomto širokém výčtu zpráv a událostí dnešního dne jistě nezapadne.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).