Hlavní navigace

Evropská ekonomika potvrzuje silný výkon, Itálie zaostává

12. 8. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Eurozóna dnešními čísly za průmysl a HDP potvrzuje, že druhý kvartál byl úspěšný. Ekonomika mezikvartálně zrychlila o 0,3 % a meziročně o 1,6 %.

Celá EU rostla ještě rychleji (0,4/1,8 %). I když v druhé polovině roku počítáme se zpomalením hospodářského růstu, celkově by měl růst za rok 2016 především díky spotřebě domácností dosáhnout 1,5 %.

Z velkých ekonomik eurozóny se daří v tuto chvíli nejlépe Španělsku (0,7/3,2 %) a Německu (0,4/1,7 %). To je dobrá zpráva i pro Česko, které zveřejní své výsledky příští úterý. Obě ekonomiky těží podle předběžných údajů především z rostoucí zaměstnanosti a spotřeby domácností. Lehkým varováním je pokles německých investic, který díky poklesu vývozů nakonec opticky vylepšil výsledky zahraničního obchodu. To ostatně potvrzuje i pohled na průmyslovou výrobu. Ta sice v červnu jak v Německu, tak i v eurozóně oproti květnu zrychlila, ale za celý kvartál průmysl zpomalil. To je především kvůli odvětvím jako strojírenství, které odrážejí právě slábnoucí investiční aktivitu.

skoleni_29_6

Přes jinak pěkné výsledky eurozóny zůstává zklamáním Itálie, která v druhém kvartále stagnovala, a její meziroční růst zpomalil na pouhých 0,7 %. Kulminující problémy v bankovním sektoru a politické napětí před ústavním referendem navíc mohou brzdit hospodářství třetí největší ekonomiky eurozóny i v druhé polovině roku.

Dnešní čísla nepřináší pro ECB ani trhy nic zásadně nového. Ekonomika rostla v prvním pololetí přes řadu rizik a nejistot slušně a růst především v některých ekonomikách (Německo, Španělsko) je postaven na zdravých přírůstcích zaměstnanosti. ECB se ale nemusí líbit opatrná investiční aktivita, která může na podzim vést k úvahám o natažení stávající politiky kvantitativního uvolňování.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).