Hlavní navigace

Evropská centrální banka nejspíše sníží úrokové sazby

5. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Draghi na tiskovce potvrdil, že se neuvažuje o dalším snížení sazeb, alespoň tedy ne v nejbližších měsících.

• Včerejší zasedání ECB nepřineslo nijaké zásadně nové informace. Draghi na tiskovce potvrdil, že se neuvažuje o dalším snížení sazeb, alespoň tedy ne v nejbližších měsících. Pokud by se situace v EMU dále zhoršovala a především pokud by to dovolil vývoj inflace, mohla by ECB opět zasáhnout v průběhu prvního pololetá příštího roku. Draghi potvrdil, že ECB je připravena zahájit odkup státních dluhopisů, pokud by to některý z členských států EMU potřeboval a požádal by o to. Britská centrální banka (BoE) tento měsíc také ponechal měnovou politiku beze změny. Přestože se objevují příznaky oživení a Británie by se ve třetím čtvrtletí mohla dostat z recese, je stále možné navýšení objemu dluhopisů v rámci probíhajícího kvantitativního uvolňování. Důvodem je slabost oživení a rizika plynoucí jak z domácí fiskální restrikce tak z dopadů evropské dluhové krize.

• Tovární zakázky v USA se v souladu s očekáváním meziměsíčně výrazně propadly, ale propad by l přeci jenom poněkud mírnější než očekával konsensus. Stejně jako u už dříve zveřejněných objednávek zboží dlouhodobé spotřeby i u továrních zakázek byl klíčový propad objednávek letadel.

• U nás dnes budou zveřejněny maloobchodní tržby, měly by potvrdit trvající slabost poptávky domácností. Dopad na trh by měl být pouze omezený.

• V Německu budou zveřejněny zajímavé tovární zakázky, které by měly potvrdit relativní slabost německé ekonomiky. Údaj sice bude zajímavý z hlediska vývoje německé ekonomiky, ale výraznější a trvalejší dopad na trh se čekat nedá.

• Pozornost se ovšem soustředí především na údaje z amerického trhu práce. Očekává se poměrně solidní přírůstek pracovních míst (o něco více než 100 000), což by ovšem mělo stačit zhruba na udržení aktuální míry nezaměstnanosti. Zprávy z americké ekonomiky z poslední doby jsou lehce pozitivní a mírně pozitivně překvapil také údaj o vytvořených pracovních místech v soukromém, sektoru od organizace ADP, takže existuje naděje na pozitivní překvapení. Data z trhu práce jsou sice pozorně sledována vždy, tentokrát však k jejich důležitosti přispívá blízkost prezidentských voleb a také kvantitativní uvolňování Fedu, jehož cíle je snížit nezaměstnanost.

• Záznam z posledního jednání FOMC ukázal, že Fed směřuje k navázání svého výhledu na udržení velmi uvolněné měnové politiky na makroekonomický parametr. Konkrétně by se mohlo jednat o specifickou hodnotu míry nezaměstnanosti, na kterou by musela klesnout. Zatím se ovšem členové FOMC nebyli schopni shodnout na detailech. Šance, že se podobného posunu dočkáme v dohledné budoucnosti je však evidentně vysoká. FOMC se dále zabýval riziky spojenými s kvantitativním uvolňováním. Členové jednali o možných reakcích na případnou nestabilitu na finančním trhu nebo růst inflace a shodli se, že v takovém případě bude možné parametry kvantitativného uvolňování upravit.

• Podle řeckého premiéra Samarase Řecko nebude mít bez mezinárodní finanční pomoci po listopadu dostatek finančních prostředků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).