Hlavní navigace

Evropě se moc nedaří. Sníží ECB úrokové sazby?

18. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V Evropě klesají dovozy i vývozy a výnosy dluhopisů u problémových zemí eurozóny už zase rostou. Přistoupí ECB ke snížení úrokových sazeb?

Pravděpodobnost, že ekonomika EMU se i ve 3Q propadne opět o něco vzrostla. Sezónně očištěný obchodní přebytek EMU se v červenci propadl na 7,9 mld. eur (z červnových 9,3). Meziměsíčně poklesly jak dovozy tak vývozy, přičemž ty druhé o něco více. Klesající globální poptávka je tak dalším faktorem (k těm silným domácím), který potáhne evropskou ekonomiku dolů. 

I toto by nakonec mohlo vybídnout ECB k dalšímu snížení sazeb. O tom, co by ještě ECB mohl udělat, se včera rozpovídal jeden z členů její rady, Belgičan Luc Coene. Kromě snížení hlavní sazby mluvil i o záporné depozitní sazbě nebo o dalším kole LTRO. Ne že by to poslední bylo na spadnutí. Coene jen vysvětloval, co vše může ECB ještě nabídnout, aniž by se pustila do plnohodnotného kvantitativního uvolňování. 

Angela Merkelová je další v řadě, která zchladila nadšení pro rychlou a širokou bankovní unii, jak ji jménem EK minulý týden navrhl J.-M. Barroso. Podle jejího včerejšího prohlášení není kam spěchat důležitější než dodržení lednového termínu je funkčnost a důvěryhodnost její finální podoby. 

Španělské výnosy pomalu rostou a výnosy těch desetiletých už jsou zase nad 6%. Důvodem jsou spekulace o tom, zda a kdy Španělsko požádá o pomoc. Víkendové protesty v Madridu ukázaly, že to vláda s prosazováním dalších úspor nebude mít lehké. Proto se také zdráhá o pomoc EU požádat, i když by to pro ní znamenalo, že by ECB začala nakupovat její dluhopisy a tím jí přinesla prakticky okamžitou úlevu. 

Euro dále těží z rozhodnutí Fedu z minulého týdne. Už v pátek se poprvé od začátku května podívalo nad 1,30. Včera bylo chvilku i za 1,317. 

skoleni11_1

Z dat dnes jen německý ZEW, čeká se zlepšení – na náladě by se měl projevit vliv nedávného rozhodnutí ECB a Fedu. V Polsku vyjdou data o zaměstnanosti a průměrné mzdě. Trh práce zůstává dále slabý, proto čekáme růst mezd pod hodnotou inflace. 

A ještě jedna čerstvá zpráva z dnešního rána. Podle guvernéra ČNB M. Singera, je větší pravděpodobnost, že měnová politika CB bude uvolněnější než očekávala poslední prognóza. Dočkáme se tak velmi pravděpodobně cutu, ve který jsme my věřili už na posledním zasedání. Koruna reagovala okamžitě oslabením z 24,55 na 24,7. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).