Hlavní navigace

Evropa se upíná k zítřejšímu zasedání ECB

5. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V Evropě se vše čím dál víc upíná ke čtvrtečnímu zasedání ECB. Trhy věří ráznému kroku ze strany M. Draghiho. To se projevuje i na výnosech bondů.

Po pondělní smršti PMI se včera ještě přidal americký ISM. A bylo to podobně smutné čtení. Index místo očekávaného růstu z 49,8 na hranici kontrakce/expanze 50,0 poklesl na 49,6. Pod padesáti body se tak drží už třetí měsíc a dostal se nejníže od poloviny 2009. A padaly i subindexy zaměstnanosti a pro budoucí vývoj důležitých nových objednávek.

V Evropě se vše čím dál víc upíná ke čtvrtečnímu zasedání ECB. Trhy věří ráznému kroku ze strany M. Draghiho. To se projevuje i na výnosech bondů. Zájem o „safe-haven“ německé o něco ochladl, za to ty v poslední době nejsledovanější italské a španělské na výnosech o něco klesají, hlavně u kratších splatností, které by měly být předmětem nákupu ECB (do tří let)

Včera se sešel italský premiér Mario Monti a francouzský prezident Francois Hollande. A jejich prohlášení po rozhovorech šlo očekávaným směrem. Evropské instituce (rozuměj ECB) musí zasáhnout ve prospěch snížení výnosů zemí, které jsou „nespravedlivě“ penalizovány. Jen by mě zajímalo, co si pánové představují, že je spravedlivé. Ono je to totiž spíš tak, že až donedávna byly tyto výnosy nespravedlivě nízko.

skoleni_13_10

K hlasování o zvýšení DPH a dalších daní (vyšší daň pro příjmy nad 100 tis., daň z převodu nemovitostí) nakonec včera ani nedošlo – zatím se nepodařilo ani schválit program schůze sněmovny. Už teď je ale jasné, že to vyšší DPH nebude mít jednoduché. 6 rebelujících poslanců ODS oznámilo, že zákon nepodpoří. Na to reagoval premiér Nečas tím, že spojí hlasování o tomto zákoně s hlasováním o důvěře vládě. Schůze sněmovny pokračuje dnes.

Dnes zasedá polská centrální banka. Zatímco ještě na začátku prázdnin bankovní rada nepovažovala zpomalení ekonomiky na dostatečné k výraznějšímu snížení inflace, teď se její názor začíná pomalu měnit. Data za poslední dva měsíce byla převážně zklamáním, a to včetně HDP za 2Q, který rostl jen o 2,4% r/r. Argumentem pro holubice je také silnější zlotý, který snižuje inflační tlaky. I tak si ale myslíme, že nyní ještě k pohybu sazeb nedojde. Držíme se tak naší předpovědi, že první cut přijde ve 4Q12. Nejpravděpodobnější je listopad, kdy CB dostane do ruky novou prognózu od svých analytiků. Stále také sázíme na to, že bude CB cut odkládat na co možná nejpozdější dobu, aby překvapivý hike v květnu nebyl považován za chybu. Pokud ale data budou tak slabá jako v poslední době, tak by nebylo překvapením, kdyby ke cutu došlo už v říjnu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).