Hlavní navigace

Evropa pokračuje ve změně politické barvy

14. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jestliže na konci minulého týdne se trhy chytily naděje, že v Řecku přece jen ještě žije naděje na sestavení akceschopné, byť třeba „úřednické“ vlády, na začátku tohoto týdne se zdá, že nové volby jsou již prakticky nevyhnutelné.

 Víkendová jednání v Řecku nepřinesla žádný posun a opět se tak do popředí diskusí dostane potenciální odchod země z eurozóny.

O víkendu navíc přišel další důkaz toho, jak Evropa pokračuje ve změně politické barvy – německá kancléřka Merkelová se svojí stranou prohrála regionální volby v nejlidnatější německé spolkové zemi – Severní Porýní-Vestfálsko. A prohrála je skutečně výrazně (CDU získala 26%, zatímco Sociální demokraté 39%).  Společná měna euro v důsledku obou výše popsaných událostí oslabila vůči USD jasně pod 1,3× USD/EUR – na nejnižší úroveň od poloviny ledna letošního roku. 

Další stimulační opatření pro čínskou ekonomiku dnes přišlo ze strany tamní centrální banky. Ta potřetí za poslední půlrok snížila povinné minimální rezervy pro největší čínské banky a to o tradičních 50 bazických bodů. Vzhledem k tomu, že v poslední době přišlo několik spíše negativních makrodat z čínské ekonomiky, snížení PMR se na trhu předpokládalo a tržní reakce tak byla omezená. Evrops ké trhy dnes zahajují den ve světle situace v Řecku a po regionálních volbách v Německu negativně, DAX –1,1%. 

Výnos řeckých 10-letých státních dluhopisů se dnes ráno dostal přes 25%, což je nejvyšší hodnota od nedávné restrukturalizace řeckého dluhu. Výnos španělských 10-letých bondů zůstává nad 6%, nad něž se dostal na konci minulého týdne, naopak výnos obdobných německých bondů dnes ráno poprvé klesl pod 1,5%. 

V německém tisku se objevily spekulace o možném navýšení dividendy BMW v příštích letech. Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung cituje finančního ředitele společnosti, který nevylučuje navýšení výplatního poměru, pokud se bude BMW i nadále dařit. Výplatní poměr u dividendy vyplácené ze zisku roku 2011 je 30,7 %. V příštích letech by mohl být tento poměr zvýšen až na 40 %. Už na příští valné hromadě, která se koná 16. května, by mohlo být uvolněno více inform ací k budoucím dividendám. (Jiří Šimara)

DNES OČEKÁVÁME:

Dnes nás z makroekonomických dat čeká pouze zveřejnění průmyslové výroby v eurozóně za březen (11:00). Itálie bude v 11:00 prodávat dluhopisy, Španělsko (10:30), Německo (11:30) a Francie (15:30) budou prodávat pokladniční poukázky. Od 17:00 se bude konat setkání ministrů financí eurozóny. Pomalu také končí výsledková sezóna, dnes se ještě dočkáme výsledků francouzské společnosti Vivendi (po trhu).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).