Hlavní navigace

Evropa by měla zůstat atraktivním akciovým trhem

Miroslav Frayer

Volatilita (měřena indexem VIX, který je někdy označován jako index strachu) se nachází poblíž svých historickým minim, což ukazuje na velmi nízkou averzi investorů vůči rizikovým aktivům.

 Není tak divu, že od začátku letošního roku se daří akciovým trhům po celém světě, trhy rozvíjejících se zemí nevyjímaje. Významnou roli zde sehrály opět komentáře a akce centrálních bank. Očekávané měnové stimuly ze strany ECB a umírněná rétorika Fedu ohledně ukončování kvantitativního uvolňování podpořily zvyšování ocenění akciových trhů.

V USA ale začínáme narážet na to, že marže podniků se nacházejí již v blízkosti svých historických maxim. Stále lepšící se situace na trhu práce bude tlačit rovněž na růst mezd, což se bude projevovat na jejich poklesu. Ocenění amerických akcií je již velmi vysoké a investoři tak budou stále méně a méně ochotní investovat v tomto regionu. Výjimkou mohou být sektory náročné na investice, jakými jsou například informační technologie, protože kapitálové výdaje by měly být hlavním tahounem hospodářského růstu v USA v následujících kvartálech.

V Evropě zůstává ekonomický vývoj velmi křehký. Pouze velmi pozvolné oživování se zatím výrazněji neprojevuje na ziskovosti firem. Druhá polovina roku by přesto mohla díky novým impulsům ze strany ECB přinést zlepšení. Pozitivní dopady předpokládáme hlavně u slabších evropských zemí, tedy Itálie, Španělska nebo Řecka. Přes současné výprodeje finančních titulů jsme optimističtí právě vůči tomuto sektoru. Očekávaný pokles spreadů státních dluhopisů vůči německému by měl podpořit akcie bank. Právě probíhající hodnocení kvality bankovních aktiv však vyšší výkonnosti finančního sektoru neprospívá. Výsledky by měly být známy v říjnu, a pokud dopadnou dobře, kapitálově zdravější banky s dostatkem likvidity v zádech díky ECB a očekávanému hospodářskému růstu by mohly začít výrazněji růst.

Mimoto zkušenost z kvantitativního uvolňování ve Spojených státech ukazuje na rostoucí zájem o zbytné zboží, mezi které můžeme zařadit všechny luxusní výrobky, automobily či mediální služby. Jako nejatraktivnější se nám jeví automobilový sektor, jehož stávají ocenění je přibližně na úrovni 10letého průměru.

Našli jste v článku chybu?