Hlavní navigace

Eurozóna snižuje své deficity, Česko vydá další dluhopisy

23. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Deficit zemí eurozóny se oproti roku 2010 propadl z 6,2 na 4,1 % HDP. Jen Irsko srazilo svůj deficit skoro o třetinu. V ČR se naopak chystá další aukce dluhopisů.

Eurostat včera zveřejnil agregovaná rozpočtová čísla EMU za rok 2011. Deficit se proti roku 2010 propadl z 6,2 % na 4,1 % HDP. Celkový dluh zemí EMU tak vzrostl téměř o 2 p.b. na 87,3% HDP. Rekordmanem je Irsko, které srazilo deficit z 30,9% na 13,4%. Za tímto extrémním číslem ale stojí náklady na záchranu domácích bank. Ale i třeba Německo deficit snížilo o slušných 3,3 p.b. na 0,8% a jeho celkový dluh k HDP poklesnul (nominální HDP rostlo rychleji). 

Trochu smíšené zprávy přišly z Německa. Podle pravidelné měsíční zprávy centrální banky by měla německá ekonomika i v třetí kvartále růst (v 1Q to bylo o 0,5% a ve 2Q o 0,3%). Čekala se přitom mírná kontrakce. Za růstem je (opět) mimořádná výkonnost německého průmyslu a exporty do zemí mimo EMU. Bundesbank ale také předpokládá kontrakci v posledních třech měsících letošního roku. 

Světová banka včera zveřejnila report o podnikatelském prostředí v jednotlivých zemích. A skokanem roku se stalo Polsko, které podle zprávy udělalo největší pokrok ze 185 sledovaných zemí v „business friendly“ reformách. Celkově se Polsko objevilo na 55 místě. Pro srovnání ČR je 65. a SR 46. 

Dnes se podíváme i na komodity. Podle odhadů australské vlády bude letošní sklizeň pšenice o 28 % nižší než loni, a dostane se tak na pětileté minimum. To spolu s horší sklizní v Severní Americe a Evropě vytváří další tlak na její cenu. 

Ministerstvo financí ČR připravilo na podzim další, v pořadí už třetí, emisi státních spořících dluhopisů. Upisovací období začne 5.11. a skončí nejpozději 30.11. Samotná emise proběhne 12.12. V nabídce bude celkem 5 různých dluhopisů se splatností od 1,5 do 6,5 roku. Pokud jde o objem, MF by za úspěch považovalo 10 mld., každopádně objem nepřekročí 20 mld. Novinkou bude tříletý prémiový dluhopis. Ten bude mít pevný kupón ve výši 0,5% po první a druhém roce a 7,5% po třetím roce. Jeho průměrný výnos tak bude 2,77%. I ministr Kalousek celý nápad se spořícími dluhopisy prezentuje jako způsob, jak na státním dluhu nechat vydělat vedle finančních institucí také střední třídu. A nelze s ním než souhlasit. Jen pro srovnání, aktuální výnos 3Y státního dluhopisu je 0,52%. 

skoleni8_12

Na druhou stranu, kupte si dneska tříletý dluhopis, když bude za dva měsíce konec světa… :-). 

Dnešek je na data poměrně chudý. Zajímavá budou asi jen čísla za polské maloobchodní tržby a nezaměstnanost. Jejich vliv na rozhodnutí CB na listopadovém zasedání bude ale minimální, bankovní rada je poměrně výrazně nakloněna snížení sazeb o 25 b.b. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).