Hlavní navigace

Eurozóna pokračuje v zapřahávání povozu před koně

24. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Víkendové jednání europolitiků nebylo tak zbytečné, jak se předpokládalo.

Třináctá vrcholná schůzka EU za posledních 21 měsíců na téma evropských dluhů se nakonec neukázala být tak neproduktivní jak se všeobecně předpokládalo. Kromě toho, že zde dostali Italové důrazně na srozuměnou, že musí pokračovat ve fiskální konsolidaci, a francouzský premiér se pohádal s britským protějškem, se Unie shodla na tom, že banky v eurozóně musí navýšit výrazně kapitál. Mělo by se jednat o 108 miliard euro, které by banky měly sehnat do šesti až devíti měsíců.

Těžko říci, zdali je tento požadavek oprávněný či nikoliv, neboť lídři měnové unie se stále nedohodli na tom, jak velká část řeckého vládního dluhu bude odepsána (spekuluje se o 50–60 %). Dokud Unie nevyřkne toto číslo, stále půjde jen o zapřahání povozu před koně, kdy banky mají navyšovat kapitál kvůli potenciálním ztrátám vyplývajícím z bankrotu jehož rozsah zatím není znám.

A jak asi bude vypadat tento týden? Základní tón bude udávat opět eurozóna, když trhy budou upírat své naděje ke středečnímu summitu č. 2, který by měl odpovědět na otázky, jež zůstaly v neděli bez odpovědi (především půjde o dohodu o odpisu řeckého vládního dluhu). Výsledky summitu pak možná zcela zastíní jak pokračující výsledkovou sezónu u firemních zisků, tak např. výsledek amerického HDP za třetí kvartál.

Z již zveřejněných dat z uplynulého třetího kvartálu (maloobchodní tržby, investice a zahraniční obchod) se dá přitom usuzovat, že růst americké ekonomiky nebyl vůbec špatný a pravděpodobně se blížil k hodnotě 2,5 %. Nicméně, jak již bylo řečeno výše – sebelepší makroekonomické překvapení bude snadno zastíněno eventuální další nedohodou uvnitř eurozóny.

Mobilní aplikace – nepřetržité informace o českých trzích

Měšec.cz vám zdarma nabízí jedinečnou mobilní aplikaci, díky které můžete mít neustálý přehled o stavu svých investic. Najdete v ní kurzy českých i zahraničních akcí, komodit, fondů i forex.

Dostupná na Apple Store.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).