Hlavní navigace

Euro zůstává pozitivně naladěno

14. 2. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Německý harmonizovaný index spotřebitelských cen za měsíc leden vzrostl v souladu s tržními očekáváními o 1,2 % y/y.

Německý harmonizovaný index spotřebitelských cen za měsíc leden vzrostl v souladu s tržními očekáváními o 1,2 % y/y.

Maloobchodní tržby ve Spojených státech přinesly zklamání, když kontrolní skupina prodejů, která se používá pro výpočet HDP, vykázala pokles o 0,3 % namísto 0,2% růstu (pravděpodobně v důsledku nepříznivého počasí). Počet uchazečů o podporu v nezaměstnanosti vzrostl o 8 tisíc na 339 tisíc (konsenzus 330 tisíc).

Euro zůstává pozitivně naladěno

Evropská měna se včera vzpamatovávala z komentářů člena bankovní rady ECB B. Coeurea, který uvedl, že myšlenka negativní depozitní sazby je velmi reálnou možností. Ztráty způsobené strachem z dalšího uvolňování měnové politiky ECB však měna během včerejšího dne kompletně vymazala. K tomu jí dopomohla německá inflace za leden, která byla přesně v souladu s tržními očekáváními (1,2 % y/y) a také americké maloobchodní tržby, které přinesly zklamání. Euro tak během dne posílilo z ranních hodnot okolo 1,35 USD/EUR na závěrečných 1,367 USD/EUR. 

Ve Spojených státech bude dnes zveřejněna průmyslová produkce za leden. Ta by měla meziměsíčně vzrůst o 0,2 %. Dolar by mohla podpořit spotřebitelská důvěra podle University of Michigan, která by podle analytiků SG měla výrazně předčít tržní konsenzus a dosáhnout 86 bodů (trh 80,5 bodu).

V Evropě dnes budou v řadě zemí zveřejněny údaje o vývoji HDP v Q4 13 (Francie, Německo, Itálie, Portugalsko, Řecko a data za celou eurozónu). Asi nejvíce sledovaný bude HDP v Německu. Data zveřejněná na konci roku přinesla zklamání, čemuž odpovídá i očekávaný růst HDP o 0,2 % q/q. Nicméně letošní údaje o maloobchodních tržbách, indikátory důvěry i situace na trhu práce naznačují, že za první čtvrtletí tohoto roku německá ekonomika ukáže podstatně pozitivnější obrázek.

Obchodování v regionu bez výraznějšího trendu

Ani včera obchodování s českou korunou nepřineslo žádná velká překvapení. Po celý den zůstávala převážně v úzkém pásmu 27,515–27,540 CZK/EUR. Největší ztráty během dne utrpěl maďarský forint, který se z ranních hodnot okolo 309 HUF/EUR vyšplhal až na 313, aby den uzavřel poblíž úrovně 311 HUF/EUR.

V regionu nás dnes čekají údaje o vývoji českého, maďarského a polského HDP za poslední čtvrtletí loňského roku, přičemž v Maďarsku a Polsku bude zveřejněna i lednová inflace. HDP v Česku vzrostl v Q4 podle našeho odhadu o 0,6 % q/q, na což poukazuje jak růst průmyslové produkce, tak růst maloobchodních tržeb. Pozitivní impuls by také mělo přinést předzásobení tabákovými výrobky kvůli vyšší spotřební dani platné od počátku letošního roku. Česká národní banka očekává růst HDP v posledním čtvrtletí o 0,9 % q/q, zatímco trh předpokládá růst pouze o 0,6 % q/q. Z tohoto důvodu je zde spíše prostor pro to, aby koruna na zveřejněná data reagovala oslabením, obzvlášť pokud by HDP byl ještě nižší, než trh čeká.

HDP v Maďarsku by měl vykázat růst ve výši 0,3 % q/q, přičemž lednová inflace by měla podle očekávání trhu poklesnout na 0,2 % y/y. To otevírá prostor pro další snížení úrokových sazeb na příštím zasedání centrální banky (18. února), tentokrát pravděpodobně pouze o 10 bb na 2,75 %. Možnosti forintu vzpamatovat se z dvouletých minim, na která se propadl kvůli výprodejům na rozvíjejících se trzích, jsou tak limitované.

skoleni_4_3

Polská ekonomika by za poslední kvartál měla vykázat růst ve výši 0,8 % q/q, zatímco lednová inflace by měla meziročně vzrůst na 0,8 %, z prosincových 0,7 % y/y. To by opět mohlo pomoci zlotému, který během včerejšího obchodování mírně ztrácel.

Česká výnosová křivka včera snížila svůj sklon, když na svém krátkém konci poklesla o 3 bb, zatímco dlouhý konec ztratil 5 bb.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).