Hlavní navigace

Euro ztratilo pod tíhou Kypru

19. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Evropská měna vstoupila do nového týdne oslabením k tříměsíčnímu minimu vůči americkému dolaru, když se nakrátko dostala pod hranici 1,29.

Euro ztratilo pod tíhou Kypru

Evropská měna vstoupila do nového týdne oslabením k tříměsíčnímu minimu vůči americkému dolaru, když se nakrátko dostala pod hranici 1,29.

Na trzích byl během dne cítit pesimismus pramenící ze situace na Kypru, kterému eurozóna přislíbila pomoc za podmínky, že kromě jiného zdaní vklady všech střadatelů. Nyní se čeká na schválení požadavků kyperským parlamentem. Ten měl rozhodnout již během včerejška, ale nakonec své hlasování odsunul na dnešní pátou hodinu. Je tak pravděpodobné, že se tamější vláda pokusí vyjednat přívětivější podmínky zejména pro menší střadatele.Z makroekonomických dat vyšel včerejšek prakticky naprázdno. Dnešek by mohl být zajímavější, když bude zveřejněn německý ZEW index hospodářského sentimentu. Údaj za březen by měl ukázat na určitou korekci po výrazném růstu v posledních třech měsících. Varovným signálem by totiž mohl být nedostatek pozitivních dat z evropské ekonomiky. Příznivých čísel jsme se dočkali prozatím jen u předstihových indikátorů, které se však dodnes v tzv. tvrdých datech neodrazily. Ze Spojených států budou zveřejněny započaté stavby a počet stavebních povolení za únor. Očekávání jsou opět relativně optimistická, a pokud se naplní, potvrdí jen to, že to nejhorší na americkém trhu nemovitostí je již za námi. 

Koruna z regionálních měn ztratila nejméně

Česká koruna se během včerejška pohybovala v relativně úzkém pásmu okolo hranice 25,60 CZK/EUR. Z regionálních měn zaznamenala nejnižší ztráty, když oproti pátečnímu závěru oslabila o zhruba 0,15 %. Ostatní regionální měny ztratily okolo jedné třetiny procenta.

Důvodem oslabování středoevropských měn byla všeobecná opatrnost investorů zaujímat rizikovější pozice v souvislosti s programem záchrany pro Kypr, který kvůli nestandardnímu opatření na zdanění depozit znervóznil trhy.

Swapová křivka včera následovala svůj evropský protějšek, který po celé své délce klesnul o dva až tři body v reakci na podmínky záchrany Kypru. Obchodní aktivita byla ale na tuzemských trzích nízká. Českému dluhopisovému trhu se v pondělí dařilo, když výnosy rovněž poklesly o zhruba tři body.

legislativni_zmeny_21

Zprávy a události

Eurozóna vykázala za leden schodek obchodní bilance ve výši 3,9 mld. EUR (odhad 3,5 mld. EUR). O rok dříve skončila v deficitu 9,1 mld. EUR.

Zaměstnanost v Polsku v únoru klesla o 0,8 % y/y (odhad –0,9 %). ● Čistá inflace za stejný měsíc dosáhla úrovně 1,1 %, zatímco trh předpovídal 1,25 %. ● Mzdy v soukromém sektoru v únoru vzrostly o 4,0 % (odhad 2,7 %).

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).