Hlavní navigace

Euro ztrácí v obavách z dalších kroků ECB

Jana Steckerová

Během včerejší seance si kurz eura vůči americkému dolaru odepsal 0,6 % a oslabil na hladinu 1,27 USD/EUR.

Důvodem byla zpráva agentury Reuters, že ECB zvažuje zahájení nákupů podnikových dluhopisů na sekundárním trhu. Podle agentury Reuters, by toto rozhodnutí mohlo padnout na prosincovém zasedání ECB s tím, že banka by mohla nákupy podnikových dluhopisů zahájit v prvním čtvrtletí příštího roku. Mluvčí ECB však tuto zprávu dementoval.

Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn vývoj spotřebitelských cen za měsíc září. Ty by měly meziměsíčně vzrůst o 0,1 %, přičemž v meziročním srovnání by inflace měla poklesnout na 1,6 %, ze srpnových 1,7 %. Index očištěný o ceny potravin a energií by měl zůstat beze změny na úrovni 1,7 %Jádrová inflace by podle analytiků SG měla na konci letošního roku dosáhnout 2,4 %.

V Evropě dnes žádná makroekonomická data zveřejněna nebudou. Trhy si tak budou muset počkat na čtvrtek, kdy budou v řadě zemí zveřejněny říjnové indexy nákupních manažerů. Ty by měly za říjen zaznamenat další zhoršení a ukázat tak na pomalý růst hospodářství eurozóny provázený velmi nízkou inflací.

Koruna jde proti posilujícímu regionu

Polský zlotý a maďarský forint si na rozdíl od české koruny včera připisovaly zisky. Ze dne bez významnějších fundamentálních událostí nejvíce vytěžil maďarský forint, který si vůči euru polepšil o 0,2 % na úroveň 306,5 HUF/EUR, zatímco polský zlotý posílil o 0,1 % na 4,22 PLN/EUR.  

Česká koruna si včera udělala výlet k hladině 27,62 CZK/EUR, kde se nacházela naposledy na počátku září letošního roku. Dlouho se zde ale nezdržela a v průběhu dne opět posílila k ranním hodnotám. V závěru dne však spíše z technických než fundamentálních důvodů zamířila opět výše, když ve srovnání s předchozím dnem 0,1 % ztratila a odpoledne se pohybovala okolo úrovně 27,61 CZK/EUR.

dan_nemovitost

V regionu nás dnes čeká pouze zveřejnění maďarských indikátorů důvěry. Důvěra spotřebitelů i podnikatelů v maďarskou ekonomiku od dubna postupně klesala (v dubnu index ekonomického sentimentu dosáhl svého 16letého maxima), a to především v důsledku negativního sentimentu spojeného s krizí na Ukrajině. V červenci se však situace obrátila a v současné době indikátory důvěry opět směřují směrem vzhůru. V České republice i Polsku bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný.

Česká swapová výnosová křivka včera nepatrně zvýšila svůj sklon, když si na svém delším konci připsala 1,5 bb.

Našli jste v článku chybu?