Hlavní navigace

Euro zatím těží z očekávání

1. 8. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V úterý euro vymazalo ztráty vůči dolaru. Měna těží z očekávání na větší akci ze strany ECB, která zasedá ve čtvrtek.

Zprávy a události

Americké osobní příjmy se v červnu zvýšily o 0,5 % m/m (trh očekával +0,4 %). Výdaje pak za stejný měsíc stagnovaly (trh +0,1 %). Jádrový PCE deflátor se v červnu zvýšil o 1,8 % y/y, což je stejný výsledek jako v květnu. Celkový PCE deflátor pak byl vyšší o 1,5 % y/y, což bylo opět stejně jako v předchozím měsíci. Chicagský PMI se v červenci zvýšil z 52,9 bodu na 53,7 bodu, trh očekával naopak mírný pokles na 52,5 bodu. Spotřebitelská důvěra se pak ve stejném měsíci zvýšila z 62,7 bodu na 65,9 bodu (trh očekával propad na 61,5 bodu).

Německé maloobchodní tržby v červnu poklesly o 0,1 % m/m, když trh očekával růst o 0,5 %. Meziročně byly pak vyšší o 2,9 %. Nezaměstnanost v červenci dle očekávání stagnovala na úrovni 6,8 %. Francouzské spotřebitelské výdaje v červnu vzrostly o 0,1 % (trh +0,2 %). Meziročně byly vyšší o 0,2 %. Italská nezaměstnanost v červnu vzrostla z 10,6 % na 10,8 % (trh 10,3 %). Španělské maloobchodní tržby v červnu poklesly o 4,3 % y/y, což je stejný výsledek jako v květnu. Státní rozpočet Španělska dosáhl od začátku roku do června deficitu 43,1 mld. EUR, ve stejném období loňského roku to bylo pouze 28,0 mld. EUR.  Spotřebitelská inflace v EMU dosáhla v červenci 2,4 % y/y, což je stejný výsledek jako v červnu. Míra nezaměstnanosti pak v souladu s očekáváním stagnovala na úrovni 11,2 %.

Maďarská nezaměstnanost v červnu poklesla z 11,2 % na 10,9 % (trh 11,1 %). Meziroční dynamika produkčních cen pak za stejný měsíc poklesla ze 7,8 % na 6,9 % (trh 8,3 % y/y). Inflační očekávání v Polsku v horizontu jednoho roku v červenci poklesla z 3,7 % na 3,5 % (trh 4,1 %). Česká peněžní zásoba v červnu vzrostla z 6,1 % y/y na 6,5 %.

Euro v úterý proti dolaru mírně posilovalo

Zatímco pondělí bylo pro společnou evropskou měnu nepříznivé, v úterý své předchozí ztráty vůči dolaru euro vymazalo. Kurz USD/EUR se tak posunul z ranních úrovní okolo 1,2270 na 1,2310. Euro těží z očekávání na větší akci ze strany ECB, která zasedá ve čtvrtek (minimálně by měla znovu otevřít program na nákup dluhopisů krizí postižených zemí, tedy Španělska a Itálie).

Včera jsme se dočkali celé řady makroekonomických čísel. Míra nezaměstnanosti v EMU a Německu stagnovala. Německý maloobchod si polepšil pouze o 0,1 % m/m, nicméně meziročně byly tržby vyšší o 2,9 % (pro srovnání ve Španělsku poklesly o 4,3 % y/y). A nakonec spotřebitelská inflace v eurozóně v červenci stagnovala na úrovni 2,4 % y/y. V USA pak byly zveřejněny osobní příjmy a výdaje za červen. Ačkoliv příjmy rostly o relativně slušných 0,5 % m/m, výdaje to příliš nepodpořilo, jelikož meziměsíčně stagnovaly. Zlepšení jsme se však dočkali u dvou indikátorů důvěry – u průmyslníků z okolí Chicaga a u spotřebitelů (u obou indikátorů trh očekával pokles).

Dnes budou v EMU zveřejněny zejména indikátory důvěry z průmyslu (PMI indexy).  Nicméně pro Německo, Francii a EMU se bude jednat pouze o zpřesnění předběžných čísel. V Itálii se dočkáme státního rozpočtu za červenec. A nakonec v USA bude zveřejněn předskokan pátečního reportu z trhu práce – ADP report. Očekávání jsou nastavena na 120 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru, kolegové z SG jsou mírně optimističtější. Další zajímavý údaj bude ISM index z průmyslu (obdoba evropského PMI), který by se snad mohl v červenci vrátit nad 50 bodovou úroveň (tedy do pásma kontrakce). A nakonec nás dnes čeká zasedání Fedu, pro trhy zajímavější však bude čtvrteční zasedání ECB. Dle našich kolegů z SG by Fed měl oznámit další kolo kvantitativního uvolňování až v září, nicméně dle nich nelze vyloučit možnost, že by to mohlo být i dnes.

Koruna v úterý mírně slabší

Česká koruna v úterý vůči euru ztrácela a umazávala své zisky z pondělí. Kurz CZK/EUR se tak posunul z ranních úrovní okolo 25,20 nad 25,30. Podobně jako koruna ztrácel i maďarský forint, jediný polský zlotý se odpoledne obchodoval blízko svých ranních úrovní. Obchodování na regionálních měnách probíhalo v souladu s vývojem na dalších rizikových aktivech, například evropské akcie odepisovaly před 17. hodinou 0,6 %.

dan_z_prijmu

Z ekonomických dat jsme se včera dočkali maďarské nezaměstnanosti, v Polsku byla zveřejněna inflační očekávání a v Česku peněžní zásoba. Žádný z těchto údajů výraznější vliv na obchodování s měnami neměl. Dnes zveřejněné PMI indexy z průmyslu za červenec se budou těšit větší pozornosti. U toho českého očekáváme zhoršení ze 49,4 bodu na 46,0 bodu, trh je mírně optimističtější (47,5 bodu). Polský PMI index by se také měl zhoršit z červnových 48,0 bodu na 47,4 bodu. Jediný maďarský index se v červnu nacházel v oblasti expanze (tedy nad rozdělující hladinou 50 bodů), nicméně i zde lze předpokládat, že se nálada mezi manažery průmyslových podniků v červenci zhoršila.

Česká swapová výnosová křivka v úterý poklesla a následovala tak vývoj na svém eurovém protějšku. Na delším konci to bylo dokonce o 5 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).