Hlavní navigace

Euro za 23 korun, dolar za 15, co nás čeká dál?

17. 4. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V neděli večer se v rámci asijského obchodování stala na české koruně nevídaná věc. Euro stálo 23,83 korun a dolar se prodával za 15,23 korun. Otázkou je, co stojí za tak prudkým posílením koruny. Silná koruna umí potěšit, ale zároveň i nadělat hodně vrásek.

Minulou neděli koruna na krátkou dobu posílila skokově o 5 % k euru a 4 % k dolaru, aby se zase rychle navrátila k původním hodnotám. Přestože je to již pár dní, nikdo ještě s jistotou nedokázal říci, co se vlastně stalo. Kolují dohady o tom, že se jednalo o australský fond, který obchodoval za tuto cenu. Nevylučuje se ani možnost, že se jednalo o útok spekulantů na českou měnu s účelem posunout kurz a doufat, že se udrží. Mohla to také být prostě jen chyba systému a vlastně to nic neznamená. Přece jen se takové věci na trzích volně obchodovaných měn stávají. Asi bychom tomu neměli věnovat příliš velkou pozornost. Za pozornost spíše stojí současný kurz koruny 24,80 za euro. Za poslední rok koruna posílila k euru o 11 % a o 24 % k dolaru, což je příjemné na cestách do zahraničí, méně příjemné je to však pro exportéry, jejichž ztráty kvůli silné koruně jdou do miliónů.

Silná koruna snižuje konkurenceschopnost našich exportérů, neboť jsou nuceni kvůli silné koruně snižovat ceny svých výrobků, aby mohli konkurovat cenou na zahraničních trzích. Posilování koruny naopak oceňují české domácnosti, kterým se zvyšuje kupní síla.

Spekulanti na trzích

Co tedy stojí za prudkým posílením české koruny v posledním roce? Jedná se o kombinaci více faktorů, jak spekulativních tak fundamentálních. Začátkem minulého roku byla koruna využívaná jako financující měna pro spekulativní obchody tzv. „carry trades“. Jenomže s vypuknutím finanční krize se spustila lavina uzavírání těchto obchodů, což podpořilo českou měnu, a dá se říci, že se na vlně uzavírání carry trades svezli i měnoví spekulanti. Inflační tlaky v ekonomice byly zřejmé, a tak se i úrokové sazby v České republice staly pro spekulanty více atraktivní. Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu od loňského roku celkem o 125 bazických bodů na 3,75 % a přiblížila se tak výrazně úrokovým sazbám v Eurozóně.

Doháníme také naše západní sousedy

Jedním z nejvýznamnějších fundamentálních faktorů, který podporuje růst koruny, je rychleji rostoucí produktivita práce. Díky ní postupně doháníme naše západní sousedy, a zároveň se s ní zlepšuje výkon domácího exportu, což tlačí na posilování domácí měny. Jednodušeji řečeno, poptávka po korunách v zahraničí se zvyšuje, když zahraniční dovozci českého zboží nabízejí na trhu více eur a dolarů. Současně se ale také snižuje konkurenceschopnost našich exportérů, neboť jsou nuceni kvůli silné koruně snižovat ceny svých výrobků, aby mohli konkurovat cenou na zahraničních trzích. Přestože je silná koruna nepříznivá pro české exportéry, export se zvýšil oproti předchozímu roku o 15,0 % a přebytek obchodní bilance dosáhl v roce 2007 rekordní hodnoty a dokonce se zdvojnásobil oproti roku 2006. Nezlehčujme ale situaci exportérů. I Česká národní banka a vláda si začaly uvědomovat těžké podmínky exportérů, a proto se dohodly na společném řešení, jak koruně ulevit z dlouhodobějšího hlediska.

Posilování koruny naopak oceňují české domácnosti, kterým se zvyšuje kupní síla. Už to pro nás není tak drahé si v zahraničí zajít do restaurace se dobře najíst. Objednávky zboží ze zemí EU a USA se taktéž markantně zvýšily. Jak by ne, když nákup knih či elektroniky na internetu nás momentálně vyjde podstatně levněji než třeba před rokem.

Společné řešení České národní banky s ministerstvem financí posilování koruny zpomalí, ale pravděpodobně nezastaví.

Koruna bude dlouhodobě stále posilovat

Otázkou ale zůstává, co bude s českou korunou do budoucna? Budeme se moci stále těšit levnému zboží ze zahraničí a užívat si levných dovolených, zatímco exportéři si budou rvát vlasy? Odpověď na tuto otázku není jednoduchá a nikdo nedokáže s určitostí říci, co nám budoucnost přinese. Tak jako málokdo předpovídal, že koruna se už letos dostane na 25 korun za euro, tak lze těžko vyloučit, že se například v dalších měsících dočkáme opět těch 23 korun za euro. Jedno je jisté, společné řešení České národní banky s ministerstvem financí posilování koruny zpomalí, ale pravděpodobně nezastaví.

České ekonomice se bude letos nadále dařit, i když neporoste takovým tempem jako v posledních pár letech. Naopak zklidnění situace na trzích by přispělo ke snížení spekulativního zájmu o českou korunu, a tak potlačilo korunu opačným směrem. To ale nepřijde dříve než skončí výsledková sezóna a než banky vytáhnou všechny kostlivce ze skříní, což může ještě trvat pár měsíců. Dá se proto předpokládat, že ve velmi krátkodobém horizontu se ještě česká koruna udrží silná, kolem současných hodnot. Následovat by měla alespoň částečná korekce s uklidněním situace na trzích. Většina analytiků očekává korekci směrem k 26,50 za euro a do budoucna bude koruna nadále posilovat podstatně nižším tempem než jsme viděli během posledních několika měsíců. Dlouhodobý posilující trend koruny zde tedy zůstává. Exportéři se budou muset nadále zajišťovat proti silné koruně a my se můžeme těšit na příjemné dovolené v zahraničí.

Autorka je analytičkou společnosti X-Trade Brokers Česká republika

Anketa

Jak vás ovlivňuje posilování koruny?

Autor článku

Specializuje se převážně na měnový a dluhopisový trh a vývoj světové ekonomik.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).