Hlavní navigace

Euro výrazně posílilo díky zprávám o Řecku i statistikám

3. 6. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Včerejšek byl ve znamení výrazného posilování eura. Společná evropská měna celý den posilovala a přidala přes dvě procenta.

Zprávy a události

Americký index ISM z okolí New Yorku v květnu klesnul z 58,1 bodu na 54,0 bodu. Analytici čekali pouze marginální pokles na 58,0 bodu. Tovární objednávky v dubnu klesly o 0,4 % m/m, zatímco trh čekal pokles pouze o 0,1 %. Objednávky bez dopravních prostředků stagnovaly.

Meziroční inflace v eurozóně v květnu zrychlila na 0,3 % z dubnové stagnace. Trhy čekaly nárůst pouze na 0,2 %. Jádrová inflace akcelerovala z dubnových 0,6 % na květnových 0,9 % (trh +0,7 %).

Počet německých nezaměstnaných poklesnul na sezónně očištěné bázi o 6 tis., když analytici čekali pokles o 10 tis. Míra nezaměstnanosti zůstala beze změny na 6,4 %.

Euro výrazně posílilo díky zprávám o Řecku i statistikám 

Včerejšek byl ve znamení výrazného posilování eura. Společná evropská měna celý den posilovala a přidala přes dvě procenta. Euro podpořily informace o pokroku vyjednávání o řeckých reformách. Žádná oficiální zpráva vydána nebyla, nicméně i neoficiální informace tlačily výnosy evropských dluhopisů nahoru a s nimi i kurz společné evropské měny. Navíc dolaru uškodila slabá statistika továrních objednávek, které se v dubnu snížily o 0,4 % m/m i kvůli revizi objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Tato čísla se promítnou do HDP pro druhé čtvrtletí. To v současnosti vypadá, že bude slabší, než se původně očekávalo.

Data o evropské inflaci analytiky příjemně překvapila. Celková inflace se dostala do kladných hodnot, když ceny v eurozóně v květnu vzrostly o 0,3 % y/y. Překvapení se koncentrovalo hlavně do jádrových cen, které zrychlily svůj růst z 0,6 % na 0,9 % y/y. Z jádrových cen to byla hlavně inflace cen ve službách, která táhla celková čísla nahoru.

Dnes nás v Evropě čeká zasedání ECB, kde místo měnové politiky na sebe strhne pozornost diskuze o Řecku. Deflační tendence jsou prozatím zažehnány, a tak diskuze o měnové politice není pro analytiky ani novináře tak zajímavá. Na druhé straně problémy Řecka jsou čím dál tím aktuálnější, a proto očekáváme, že tisková konference po zasedání Rady guvernérů ECB bude zaměřena převážně na Řecko. Z evropských dat dnes budou zveřejněny PMI indexy ze služeb, které by však oproti původním bleskovým odhadům neměly doznat změn.

V Spojených státech by index ISM ze služeb za květen měl vykázat mírné zhoršení. Nicméně jeho hodnota by i tak měla zůstat hluboko v pásmu expanze. ADP report, který monitoruje změnu v zaměstnanosti, by měl podle ekonomů SG ukázat na 208 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru. Důležitější páteční report o zaměstnanosti by měl vykázat 227 tis. nových pracovních míst mimo zemědělský sektor. Zajímavé čtení by mohla nabídnout béžová kniha Fedu, která popisuje ekonomický vývoj v USA nejen s pomocí hlavních statistik.         

Středoevropské měny proti euru oslabují

Středoevropským měnám se včera nedařilo. Proti společné evropské měně si včera všechny pohoršily, i když pro to měly rozdílné důvody. Česká koruna si vedla z regionálních měn nejlépe, když se její kurz odpoledne pohyboval pouze těsně nad pondělní zavírací hodnotou na 27,43 CZK/EUR. Dnes ráno otevírá o něco slabší na 27,47 CZK/EUR. Kurz domácí měny nebyl ovlivněn žádnými fundamentálními faktory, takže svou roli sehrály běžné klientské objednávky, případně technické faktory.

V Polsku pokračuje nervozita ohledně politického vývoje, která zvyšuje i volatilitu na devizových trzích. Očekáváme, že dnešní zasedání polské centrální banky nepřinese překvapení a klíčová úroková sazba zůstane beze změny. Další překvapivý krok představila maďarská centrální banka, která se rozhodla vyměnit dvoutýdenní depozitní facilitu za tříměsíční depozitní facilitu jako hlavní nástroj měnové politiky. Forint kvůli tomuto kroku dosahuje svého minima od začátku únoru, protože by měl odradit zahraniční investory od ukládání svých volných prostředků do Maďarska. Podle centrální banky by tento krok měl naopak zvýšit poptávku po maďarských státních dluhopisech.

skoleni_27_5

Ani dnes se z regionu mnoha důležitých ekonomických statistik nedočkáme. V Maďarsku budou zveřejněny maloobchodní tržby, které by podle tržního konsenzu měly udržet solidní meziroční růst na 5 %. 

Česká swapová výnosová křivka včera žila dobrými zprávami z eurozóny. Vyšší inflace a kusé informace o pokroku vyjednávání o řeckém dluhu způsobily růst dlouhého konce výnosové křivky o přibližně 10 bb. Krátký konec rostl o 2–5 bb. 

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).